Sausio 18 d., ketvirtadienį, 17.30 val. literatūros vakaras su naujomis knygomis – Edmundo Janušaičio atminčių romanu „Čia esu aš“ ir Alvydo Valentos poezijos rinktine „Amerikos atradimas, arba vaizduotės šokis“.
Dalyvaus: rašytojai Edmundas Janušaitis, Alvydas Valenta, Tomas Vyšniauskas, Gediminas Jankus, aktorė Olita Dautartaitė, literatūrologas Ramūnas Čičelis, leidyklos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas.
Įėjimas atviras. Maloniai kviečiame!
Renginio metu knygų bus galima įsigyti.
__________
Apie knygas:
__________
Edmundo Janušaičio jaunystės prisiminimais paremtame pasakojime „Čia esu aš“ atkuriamos XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžios nonkonformistinės jaunimo nuotaikos sovietinio režimo atžvilgiu. Pasakotojas, autoriaus alter ego, vidurinę mokyklą bebaigiąs maištingos sielos jaunuolis, jaučia instinktyvų pasipriešinimą asmens laisvę varžančiai ir niveliuojančiai ideologijai, todėl yra linkęs bendrauti su savo rajono „nepritapėliais marginalais“, išsiskiriančiais nestandartiniu elgesiu, savarankišku mąstymu ir savita pasaulėjauta. Konkretus laikotarpis prieš pat Romo Kalantos susideginimą, aiškiai apibrėžta geografinė vietovė – Kauno Žaliakalnio šiaurė, to meto realijos ir galimi prototipai, autentiškas žargonas bei necenzūrinis slengas čia selindžeriškai derinami su tyra bręstančio žmogaus savistaba ir veržliu polėkiu į meninę – poetinę ir muzikinę – saviraišką.
__________
„Alvydas Valenta (g. 1963) į savo poezijos rinktinę atrinko eilėraščius iš penkių rinkinių – nuošaly liko pirmasis – „Lazdynų žydėjimas“ (1994) ir naujausias – „Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms“ (2020). Taigi poeto kūrybos kelias trunka jau beveik tris dešimtmečius, ir štai autorius atliko savo kūrinių inventorizaciją. Bet ne tik – knygoje esama naujų eilėraščių skyriaus, kuriuo rinktinė ir pradedama. Autoriaus kūryba – gana vientisa, bet ne monotoniška. Skaitant jo poeziją, akivaizdu, kad keitėsi autoriaus santykis su pasauliu ir su pačiu savimi: nuo jaunatviškai romantizuoto pirmame rinkinyje iki egzistenciškai tragiško knygose „Bliuzo gimimas“ (1997), „Žodžiai – sarginiai šunys“ (2000) ir „Varpininkas“ (2007). Kūryba juose, nepaisant dominavusio skepsio, skausmo, nevilties, vienišumo, buvo teigiama išeitis. Vėliau, su rinkiniu „Nuožmiai artėjantis“ (2013), atėjo, pasak autoriaus, „egzistencializmo“ atoslūgis: pasiekta emocinė pusiausvyra, stojiškai rami subjekto pozicija („Hormonai – visi išsislapstė“, 2018). Autoriaus pasaulėjautos kaitą lydi šiuolaikiškos poetikos kismas: nuo lyrizmo prie „antilyrizmo“, prie epiškesnės, prozai būdingos poetinės kalbos. Naujieji eilėraščiai yra ilgi neeiliuoti pasakojimai, neretai besiremiantys aliuzija į kokią nors antikos pasaulio, mitų, apskritai kultūros istorijos ar tautosakos detalę. Tai yra būdas poetui išreikšti savo požiūrį į pasaulį. <...>“ (Elena Baliutytė)
__________
Renginio metu gali būti fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti naudojami renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse, spaudoje ir kt.