Parodos

Jurgis Savickis (1890–1952) – diplomatas, rašytojas, avangardistas, lietuvių prozos novatorius, kuris dažniau buvojo užsienyje nei gimtojoje Lietuvoje. Parodoje „Jurgis Savickis išvažiavo“ mes sudarėme visą aplankytų šalių sąrašą, kuris yra išties įspūdingas. Svetur jis ne tik tyrinėjo šalis, bet ir sėkmingai populiarino lietuvių kultūrą, organizavo lietuvių parodas, menininkų gastroles, įvairius renginius ir leidybą.

J. Savickio prozos novatoriškumą sunkiau suvokti šiandien, bet anuomet atrodė keista, kad rašytojas neketina kelti patriotinių jausmų, kovoti už socialinę lygybę ar krikščionišką dorovę... Jo kūryba – teatrališka, estetiška, žaidybiška. Veiksmas vyksta įvairiuose Europos miestuose, viešbučiuose, kurortuose, turtuolių vilose, didmiesčių kabaretuose... Spalvingi tekstų veikėjai taip pat dažniausiai nusižiūrėti užsienio miestų gatvėse.

J. Savickio kelionių knygos – tai ne tik žinios ir faktai, bet tikras sąmojo ir ironijos kupinas literatūrinis nuotykis. Nors rašytojas rašo, kad jam nepatinka turizmas, jį vis dėlto traukia tarpukario turizmo centrai, diktavę Vakarų Europos kelionių „madas“: Prancūzija, Vokietija, Austrija, iš dalies Danija, Norvegija, Suomija. Bet neapsiribojo jais, nukeliavo ir į „mažai civilizuotas“ šalis: Albaniją, Jugoslaviją, Juodkalniją, Slovėniją, Čekiją, Vengriją, Graikiją, vėliau – Tunisą. Ir vis lygino su Lietuva suprasdamas, kad pasaulyje ji yra mažai kam žinomas baltas plotelis.

Ironiška, kad parodą rengiame muziejuje, nors J. Savickis labai jų nemėgo. Muziejai jam priminė nykią kapų tylą. Labiau patiko gyvas, aistringas ir kontrastingų kasdienybės spalvų kupinas gyvenimas miestų gatvėse, kavinėse, kaimelių kryžkelėse, net autostradose ir užmiesčiuose. Čia jis stebėjo gyvą ir tikrą žmonijos teatrą su savais įpročiais ir tradicijomis.

Parodos kuratorė Audronė Meškauskaitė,  dizainerė Inga Zamulskienė.

Paroda veiks iki 2024 m. kovo mėn. pab.

Kelionių niekuomet nebus gana? Kviečiame aplankyti parodą „SMEIGTUKAS ŽEMĖLAPYJE – BRAZILIJA“ »»