Parodos

Kviečiame į saulėtąją Braziliją kartu su fotografu, žurnalistu, rašytoju Petru Babicku (1903–1991).


Jo gausus ir unikalus archyvas iš Rio de Žaneiro į Lietuvą parkeliavo jachta „Laisvė“, kuria kapitonas Ignas Miniotas keliavo aplink pasaulį 1993–1995 metais. Tokiu neįprastu keliu į muziejų pateko didžiulė dėžė su viskuo, kas buvo rasta skurdžiame P. Babicko paskutiniame būste tolimoje Brazilijoje. Todėl muziejaus archyve dabar saugoma net 1500 muziejinių vertybių – daugiausia fotografijų bei laiškų.


Į Braziliją rašytojas emigravo 1946 m. Ten jis pradeda kelionę po šalį, ieškodamas savo jau seniau apsigyvenusių tautiečių. P. Babickas, dar prieškario Lietuvoje garsėjo kaip žymus fotografas, meninės fotografijos pradininkas, todėl su fotoaparatu nesiskyrė ir visose savo kelionėse. O Brazilijoje jam rūpėjo ne tik gyvenantys lietuviai, bet ir egzotiška Pietų Amerikos gamta, indėnų kultūra, triukšmingas miestų gyvenimas, istorija. Šiek tiek gaila, kad išlikusios nuotraukos be metrikų – nepažymėti metai, vietovės ar asmenys, tačiau jų gausa, visuma atveria be galo platų egzotiško krašto vaizdą, kurį norisi sugerti tarsi gaivų atostogų nuotaikos gūsį.


Šiandien muziejuje saugomame P. Babicko rinkinyje yra išlikę apie 800 jo darytų nuotraukų, kuriose užfiksuoti unikalūs XX a. 4–5 dešimtmečio Pietų Amerikos šalių vaizdai. Žinoma, tiek jums parodyti niekaip nepavyks, tačiau šiam kartui atrinkome nedidelį jų pluoštelį ir tik originalus. Šios nedidukės, ne visada kokybiškos ir kinivarpų skylutėmis išmargintos nuotraukos skleidžia ypatingą atmosferą. O šalia jų – dar keletas paties P. Babicko lietų akvarelių, kurios svarbios ne tiek dėl sentimentalių pastelinių egzotiškų vaizdų, kiek autoriaus potėpių, išlaikiusių jo rankų šilumą.


Juk tai Brazilija...


____________

Parodos kuratorė Audronė Meškauskaitė,  dizainerė Inga Zamulskienė.

Paroda veiks iki 2024 m. kovo mėn. pab. 

Kelionių niekuomet nebus gana? Kviečiame aplankyti parodą „JURGIS SAVICKIS IŠVAŽIAVO“ »»