Šiuolaikinė literatūra

Vidmantės Jasukaitytės (1948–2018), poetės ir populiarių romanų autorės, Nepriklausomybės akto signatarės rinkinys saugomas MLLM, ilgai buvo skurdokas ir mažai atskleidžiantis jos įvairialypę asmenybę. Jis gerokai pasipildė prieš keletą metų, dukters, dailininkės Kunigundos Dineikaitės dėka.

Rinkinyje saugoma nemažai nuotraukų (daugiausiai portretinių) iš rašytojos jaunystės, kai ji, matyt, mėgusi rengti fotosesijas. Viena daryta studijų metu, atliekant studentų praktiką (rašytoja VU studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą). Kitose ji įamžinta vėliau, pavyzdžiui, daug nuotraukų iš renginio įteikiant „Skaitomiausios metų knygos“ prizą už romaną „Po mūsų nebebus mūsų“. Penketas nuotraukų – montažai, daryti jos pusbrolio S. Balčiūno. Fotografas R. Rakauskas ją įamžinęs tėviškėje, gimtuosiuose Pumpučiuose. Jo nuotraukų grožis žinomas visiems, besidomintiems fotografijos menu. Keletas fotografijų įamžino jos vizitą JAV, 1988 m.

Rinkinį papildo keletas Z. Baltrušio darytų nuotraukų 2014 m. Poezijos pavasario renginių metu. V. Jasukaitytė buvo dažna jų dalyvė, tad ji fotografuota ir ankstesniuose Poezijos pavasariuose. Pastarųjų fotografijų autorė – O. Pajedaitė. Vasariškai smagi nuotrauka, kur V. Jasukaitytė su šeima ir bičiule poete O. Baliukonyte pozuoja pajūryje.

Aktyviai dalyvaudama visuomeninėje veikloje, V. Jasukaitytė neapleido ir šeimos. Jos rinkinį papildo fotografijos su vyru Vincu Dineika, vaikais Kęstučiu, Kunigunda ir Algirdu. Viena nuotrauka iliustruoja neilgą jos gyvenimo etapą – pirmąją santuoką. Nuotraukoje ji su pirmuoju vyru ir pirmagimio Kęstučio tėvu A. Leskausku.

Iš nuotrupų, detalių galima sudėlioti visą V. Jasukaitytės šeimos medį. Vienoje nuotraukoje ji su Ona Balčiūniene ir seseria Dalia. Pagalbiniame fonde saugoma fotografija su tėvu. Dauguma mūsų turimų nuotraukų – nespalvotos.

Žinoma, rašytojo fondą visuomet papildo jo knygos. Gausus V. Jasukaitytės kūrybos derlius saugomas ir pas mus, nuo poezijos knygų iki romanų.

Vienintelis neformalus laiškas, kurį turime, rašytas dailėtyrininkės, kultūros veikėjos B. Vasaris iš Ispanijos. Kiti – sveikinimas nuo Šiaulių rajono žmonių, LR Užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus, Seimo pirmininko pavaduotojo, taip pat nepriklausomybės adreso signataro Č. Juršėno, LR prezidentės D. Grybauskaitės sveikinimai kovo 11-osios proga.

Išlikę V. Jasukaitytės dokumentai dėl apdovanojimų Lietuvos nepriklausomybės medaliu ir medaliu „Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui 20 metų“.

Atskiro dėmesio nusipelno jos rankraštis – sąsiuvinis su paskutiniais, prieš mirtį parašytais eilėraščiais.

Rašytojo įvaizdį dažnai papildo jo palikti memorialiniai daiktai, įvairios smulkmenos. V. Jasukaitytės palikti daiktai byloja, kad ji mėgusi skrybėles, masyvius papuošalus, ryškius lūpų dažus ir išskirtinio kvapo kvepalus „Tom Ford Black Orchid“. Raudonų papuošalų komplektas – karoliai ir auskarai, dovanoti dukters Kunigundos, įamžinti ir vienoje nuotraukoje, kurioje rašytoja jais pasipuošusi Palangoje, 2017 m. (fotografas A. Vasilenko). Fonde saugomi ir jos naudoti tušinukai su užrašais apie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, vienas – gintarinis.

Pagal V. Jasukaitytės kūrybą buvo sukurta spektaklių. Yra išlikę tų spektaklių programėlės. Matyti, kad G. Padegimas režisavo jos „Vilkų medžioklę“, „Žilviną“.

Labai dailus dukters darbas – piešti, spaustuvėje išleisti atvirukai, kur mama pavaizduota įvairiais gyvenimo etapais. Prie spaudinių priglunda V. Adamkaus kvietimai dalyvauti Lietuvos nepriklausomybės medalio įteikimo iškilmėse ir priėmime Valstybės dienos proga.

Parengė Rašytų rinkinių tyrinėjimo skyriaus vedėja Jurgita Davidavičiūtė