Birželio 5 d., ketvirtadienį, 18 val. kviečiame į penkioliktąjį „Literatūros savaitės“ klubo susitikimą, kuriame dėmesį skirsime istoriniam-biografiniam romanui ir aptarsime tris solidžias knygas:
— Anglų rašytojos, prestižinę „Man Booker“ premiją du kartus pelniusios istorinių romanų kūrėjos Hilari Mantel trilogijos pirmą dalį „Vilko dvaras“ (2013, išleido „Metodika“; 2018, perleido „Sofoklis“). Romanas skaitytoją nukelia į Henriko VIII valdomą Angliją ir leidžia pajusti prieš daugelį šimtmečių gyventą gyvenimą, kai sėkmė žmogui suteikdavo nepaprastą galią, o menkiausia klaida lėmė mirtį. Pasakojimo epicentre – gręsianti karališkosios šeimos tragedija, pilietinio karo grėsmė, popiežiaus įtaka, dramatiška meilės istorija ir charizmatiškas, be skrupulų savo tikslų siekiantis simpatingas diplomatas ir politikas.
— Jau kelintą dešimtmetį Kipre gyvenančios lietuvių rašytojos, vertėjos, filosofės, humanitarinių mokslų daktarės Dalios Staponkutės romaną „Vivat Regina!“ (2024, išleido „Apostrofa“). Paralelinių istorijų romane – dvi moterys, politinės figūros – Kipro, Jeruzalės bei Armėnijos karalienė Kotryna Kornaro ir Lietuvos kunigaikštienė bei Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Sugretinti jų gyvenimai padeda išryškinti esmines epochos idėjas, o literatūrinės paralelės parodo tai, ką nutyli faktai, leidžia palyginti tautų ir šalių gyvenimą ne pagal istorijos įvykius, o pagal išpažįstamas vertybes. Barbora ir jos laikų Lietuva parodoma renesansinės Pietų Europos subrandinto intelektualo žvilgsniu. Romane minimi tikri istoriniai faktai ir vardai, tačiau sąsajos tarp jų ir dialogai – autorės išmonė.
— Lietuvių istorikės, Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojos, radijo laidų vedėjos, „Instagram“ ir „Tik tok“ platformose populiarinančios LDK istoriją ir kultūrą, dar žinomos kaip Chistorikė – Kristinos Petrauskės romaną „Slanimo raganos“ (2025, išleido „Alma littera“). Slanimas – turtingas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestas, Sapiegų giminės valda. Pasakojime Vilniaus vaivados Leono Sapiegos valdinė Ona, pravarde Korotka, apkaltinama kerėjimu, tačiau tardoma kaltinamoji, vildamasi išsigelbėti, teigia, kad į laužo liepsnas išties derėtų siųsti gretimo kaimo popo žmoną bajorę Rainą, visų gerbiamą pribuvėją. Šio sodraus istorinio romano siužetą autorei diktavo XVII amžiaus dienoraščiai, prisiminimai, laiškai, kelionių aprašymai ir visa, kas kūrė daugiaetninę LDK kultūrą, o daugelis knygos personažų iš tiesų kadaise gyveno.
Šiame „Literatūros savaitės“ klubo susitikime diskutuos kviestinė viešnia – literatūrologė, dėstytoja, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė ir Lietuvių išeivijos instituto mokslo darbuotoja Dalia Kuizinienė, klubo senbuviai rašytojas Laurynas Katkus ir literatūros apžvalgininkė Agnė Cesiulė bei visi renginio dalyviai.
Į šį knygų klubą, tokį pirmąjį šalyje, drauge renkasi skaitytojai ir literatūros profesionalai. Čia kalbėsime apie įdomiausias ir vertingiausias leidyklų naujienas, atkasime primirštus šedevrus, atiduosime duoklę romanui, bet nepamiršime ir kitų žanrų. Kruopščiai atrinkę Lietuvos ir pasaulio autorių knygas, pristatysime jų literatūrinį ir istorinį kontekstą, pateiksime aiškius ir provokuojančius vertinimus, ginčysimės, šmaikštausime ir kviesime pasisakyti visus dalyvaujančius. Mielai kviečiame į klubo susitikimą ateiti ir tuos, kurie aptarsiamų knygų ar jų dalies neperskaitė – čia galėsite su jomis susipažinti.
Iki susitikimo Maironio lietuvių literatūros muziejuje (Rotušės a. 13) birželio 5 d., ketvirtadienį, šeštą popiet!
___________
Renginys nemokamas, įėjimas atviras visiems. Maloniai laukiame!
Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti naudojami renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse, spaudoje ir kt.