2022-03-31
Parodos

Norėtųsi, kad ne tik 2022-ieji metai taptų Gyvūnų gerovės metais, kad kiekvieną dieną, kuri išauš vėl ir vėl, visiems pasaulio gyvūnams būtų gera gyventi šalia mūsų – žmonių. Kol kas, deja, požiūris į gyvūną kaip į daiktą, nuosavybę, madingą atributą ar pelno nešėją itin gajus. Gyvūnų gerovės metai skelbiami tam, kad nebeliktų žiauraus elgesio su gyvūnais, kad išnyktų visos nelegalios veisyklos, kad humaniškai su jais būtų elgiamasi ir namų ūkiuose, ir zoologijos soduose. Siekiama šviesti visuomenę apie gyvūnų gerovės svarbą ir kurti Lietuvoje gyvūnų gerovei palankią aplinką, todėl mes nuo muziejaus fondų lentynų keliame eksponatus, kurie liudija ypatingą rašytojų ir gyvūnijos pasaulio ryšį.

Pirmiausia pristatome nuotraukas, kuriose užfiksuoti rašytojai su jų mylimais augintiniais. Kai kurie buvo tokie svarbūs, kad tapo meno kūrinių įkvėpėjais ir personažais. Jonas Avyžius savo apysakoje pasakoja apie ištikimą šeimos bičiulį Bardą, penkiolika metų savo buvimu šildžiusį širdis ir linksminusį nekaltomis išdaigomis. Romualdas Granauskas apysakoje „Kai reikės nebebūti“ taip pat prisimena savo ištikimąjį šunį: „...Bulis ramiai tupėjo šalia mano sulankstomos kėdutės. Jam nerūpėjo žvejyba, jam rūpėjo tiktai visą laiką būti šalia savo šeimininko.“ Taip taikliai nusakyta ne tik rašytojo, bet ir mūsų visų draugystės su gyvūnais esmė – tiesiog džiaugtis ir mėgautis vienas kito buvimu.

Rašytoja J. Ivanauskaitė taip mylėjo kates ir angelus, kad jai skirtame skvere Vilniuje pastatytas ne įprastas paminklas, o katės skulptūra. Juozas Grušas savo namuose Žaliakalnyje, kuris dabar atsidūręs pačiame Kauno centre, sunkiais pokario metais augino ne tik vištas, bet ir karvutę.

Šalia fotografijų eksponuojami ir meno kūriniai, suvenyrai, vaizduojantys gyvūnus, kurie puošė rašytojų namus, buvo dovanojami, teikė džiaugsmą ir nusiraminimą. Ši paroda naujoje neprognozuojamų ir skaudinančių gyvenimo situacijų akivaizdoje įgijo naują prasmę – teikti vilties ir saugumo jausmą, padėti surasti psichologinę pusiausvyrą ir ramybę. Ją tikrai gali dovanoti ištikimai šalia mūsų esantys gyvūnai.


Paroda veiks iki 2022 m. liepos 26 d.
Parodą rengė: kuratorė – Audronė Meškauskaitė, dailininkė – Inga Zamulskienė, muziejininkė Virginija Paplauskienė.