2022-05-13
Maironio lietuvių literatūros muziejusVaikų literatūros muziejus

Žingsniuojant aplink kauniečiams gerai pažįstamą Įgulos bažnyčią, štai už kampo išlenda mažųjų miestiečių vora. Ryškios atšvaitinės liemenės iškart sako, kad tai – darželinukai. Tačiau įsižiūrėjus darosi smalsu – kodėl visi po vienodomis liemenėmis apsirengę kuo skirtingiausiai, lyg keliautų į karnavalą? Pasirodo, jie yra ne tik darželinukai, bet ir pasakų personažai.

Taip veiksmą pradėjo Kaune vykusios Literatūros savaitės bičiulis – Vaikų knygų festivalis „Gyvos raidės“, vykęs balandžio 29–gegužės 1-ą dienomis. Paskutinį balandžio penktadienį dešimtą valandą ryto Kauno Nepriklausomybės aikštėje susirinkę vaikai dalyvavo eisenoje „Būk personažas“, kuri tęsėsi iki Muzikinio teatro, juk kurgi geriau žygiuoti, jei ne Laisvės alėja. Maironio lietuvių literatūros muziejaus organizuota šventė prasidėjo susipažinimu su mažųjų dalyvių įkūnijamais personažais. Sušalti gaivų pavasario rytą neleido gera nuotaika ir trepsėjimai. Veikėjams buvo skirta užduotis – skaičiuoti praeivių šypsenas ir matuoti, kiek laimės vieni kitiems suteikė.

Vaikai taip pat kartu su renginio vedėjomis deklamavo poetės Violetos Palčinskaitės eilėraštį „Pradžių pradžia“. Mokėsi ir raidžių, ir skaičių, mat pratinosi žygiuoti skanduodami ,,kaire, kaire, viens du trys“, be to, vienas užsiėmimų keliaujant alėja buvo garsiai suskaičiuoti, kiek žingsnių, mažų ar didelių, prireikia nukeliauti iki Miesto sodo. Kartu su darželinukais žingsniavo ir rašytojo Vytauto Petkevičiaus pasakos „Gilės nuotykiai Ydų šalyje“ veikėjai bei Kakė Makė. Visų pasiekusių eisenos tikslą prie Muzikinio teatro laukė staigmena – „Sprink-ryk“ linksmybės, kurių metu dalyviai susirinko ratu aplink katilą, kuriame buvo verdamas ypatingas patiekalas, visi turėjo atspėti, kokie jo ingredientai: vanduo, druska, žirniai, pupelės, gilės, kankorėžiai, driežas ir stebuklingos žolelės. Beverdami vaikai pasidalino, kokie jų mėgstamiausi patiekalai. Tai – blynai, uogienė, makaronai, šaltibarščiai, tortilijos, kebabai, varškėčiai, sušiai, lazanija ir daug kitų.

Galiausiai visi, kas dalyvavo, darželio „Raudonkepuraitė“ „Saulytės“ ir „Nykštukų“ grupės, darželio „Spragtukas“ „Pelėdžiukų“ ir „Nykštukų“ grupės, darželio „Atžalėlė“ „Ąžuoliukų“, „Klevelio“, „Liepaičių“, „Berželių“ grupės, darželio „Spindulys“ „Voveriukų“ grupė ir Aleksandro Puškino gimnazijos trečiokai, buvo apdovanoti saldžiomis dovanomis, galėjo nusifotografuoti su pasakų veikėjais ir, svarbiausia, sužinojo, kad knygos atgyja, kai yra skaitomos.

Pasibaigus eisenai išlindo saulutė ir dar labiau praskaidrino nuotaiką. Vaikai buvo pakviesti su tėveliais aplankyti Maironio lietuvių literatūros muziejų, kur vakare galėjo paklausyti poetės Daivos Čepauskaitės skaitomų eilėraščių ir aplankyti siaubo kambarį. Taip buvo atidarytas Vaikų literatūros festivalis, o vaikų dar laukė daug smagių renginių.

VDU Literatūros kūrybos, kritikos ir komunikacijos magistrantūros studentė Ramunė Rakauskaitė