2022-02-04
Parodos

Paroda „Nežinomas Jurkūnas. Sedūnai – Leningradas, 1895–1938" – pirmoji išsamesnė pažintis su Lietuvoje gimusio rašytojo, grafiko, meno kolekcininko Juozapo Jurijaus Jurkūno gyvenimu ir kūryba. Šis talentingas tragiško likimo kūrėjas, susiformavęs rusų Sidabro amžiaus aplinkoje Sankt Peterburge, Lietuvoje iki šiol yra beveik nežinomas ir netyrinėtas. Jurkūno vardas, asmenybė, kūryba iš daugiau nei pusę šimtmečio trukusios užmaršties iškilo daugiausia per jo artimų draugų – poeto, vertėjo, ilgamečio globėjo Michailo Kuzmino, aktorės, dailininkės ir mylimos moters Olgos Gildebrandt-Arbeninos, dailininko Vladimiro Milaševskio – užrašytus prisiminimus ir dienoraščius. Minint Jurkūno gimimo šimtmetį, Sankt Peterburge buvo iš naujo publikuota visa išlikusi jo literatūrinė kūryba, surengta paroda, išleistas piešinių albumas. Į gimtąją Lietuvą Jurkūnas sugrįžta tik dabar.

Parodos branduolį sudaro keliolika senų lagaminų, kuriuose daiktų teatro kūrėja režisierė ir aktorė Saulė Degutytė pamėgino atkurti svarbiausius Jurkūno ir jo aplinkos gyvenimo etapus. Kai su mamos sukrautu lagaminu ir pusiau mėgėjiško teatro trupe penkiolikmetis Juzekas pajudėjo traukiniu iš Vilniaus į tuometės Rusijos imperijos gilumą, prasidėjo vingiuotas jo kelias, nuvedęs talentingą jaunuolį į bohemišką imperinį Sankt Peterburgą, netrukus tapusį vaiduoklišku bolševikų perversmo ir raudonojo teroro miestu. Būtent čia Jurkūnas surado save, čia gimė ir užaugo kaip rašytojas, piešėjas, kolekcininkas, Sidabro amžiaus meninės bohemos atstovas. Šiame mieste jis pažino savo gyvenimo draugus ir priešus, čia sutiko ir žiaurią, gerokai per ankstyvą savo mirtį.

Lagaminai, kurie papasakoja apie nežinomą Jurkūno gyvenimą, buvo surinkti iš geranoriškų žmonių, atsiliepusių per socialinius tinklus. Dalis juose eksponuojamų daiktelių, padedančių geriau įsijausti į boheminę laikmečio aplinką ir atmosferą, yra Topčevskių ir Šiekštelių giminės relikvijos. Parodos lankytojai taip pat matys išdidintus Jurkūno piešinius, atgyjančius ant sienų, dailininko Pauliaus Juodišiaus ir „Stalo teatro" animuotą filmą, kuris supažindins su pagrindiniais Jurkūno biografijos faktais, galės peržiūrėti kai kurių išlikusių dokumentų kopijas, pavartyti Sankt Peterburge išleistą Jurkūno literatūrinių kūrinių rinktinę, jo piešinių albumą.

Paroda veiks iki 2022 m. gegužės 30 d.

PARODOS RENGĖJAI

Lietuvos Vytauto Kasiulio dailės muziejus

Parodos kuratorės: Svetlana Gruševskaja-Bobkova, Rūta Mėlinskaitė, Saulė Degutytė.

Lagaminų instaliacijų dailininkė: Saulė Degutytė.
Vaizdo projekcijų scenarijaus autorės: Rūta Mėlinskaitė, Saulė Degutytė.
Vaizdo projekcijų dailininkas ir išpildytojas: Paulius Juodišius.
Muzikinių improvizacijų autorius: Daumantas Slipkus.
Plakato ir bukleto dailininkas: Povilas Vincentas Jankūnas.
Rašytojo ir dailininko Juozapo Jurijaus „Bylą“ parengė Rūta Mėlinskaitė.

Parodos partneriai: Annos Achmatovos muziejus Fontanų name ir LR Generalinis konsulatas Sankt Peterburge.

Rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.