2022-12-08
Parodos

Šiais metais, gruodžio 24 d., per pačias Kūčias, minime lietuvių literatūrologės, profesorės, habilituotos humanitarinių mokslų daktarės VANDOS ZABORSKAITĖS 100 METŲ sukaktį. 

Šįkart apie ją pasakoja unikalus muziejaus eksponatas – disertacija, kuri neapginta taip ir liko gulėti stalčiuje. Kartais vienas eksponatais, jei tik atidžiai į jį įsižiūrime, analizuojame, gali papasakoti daugiau nei įsivaizduojame. Muziejininkė Jūratė Ivanauskienė išstudijavo mokslininkės V. Zaborskaitės gyvenimą, kūrybą, o tuomet atrado fonduose gulintį darbą apie garsiąją Maironio poemą. Deja, jam nebuvo lemta tapti karjeros laipteliu. Stalinizmo laikotarpiu analizuoti kunigo kūrybą buvo beveik neįmanoma ir net pavojinga...

Istorija primena detektyvą. Taip pat atskleidžia sovietmečio grimasas, su kuo teko susidurti aktyviai ir sąžiningai dirbti siekusioms asmenybėms, rodo, kokių kompromisų teko imtis mokslininkei, kaip kovoti už pozicijas tyrinėjant santvarkai nepriimtą autorių. Labai iškalbingos darbo vadovo K. Korsako pastabos, kurias galima perskaityti teksto paraštėse, – persmelktos marksizmo, stalinizmo dvasios, ir šiandien jau skambančios kraupiai groteskiškai.

Nors disertacijos V. Zaborskaitei gintis neleido, ji po kiek metų vis tiek grįžo prie Maironio, kaip pagrindinės savo temos. 1968 m. išleistą monografiją  „Maironis“ ji pristatė kaip disertaciją filologijos mokslų daktaro laipsniui ir 1969 m. apsigynė.

Parodoje, kuri įsikūrė memorialiniame Maironio bute, galima pamatyti pačią disertaciją, kai kuriuos lapus su K. Korsako pastabomis ir, nuskenavus QR kodą, perskaityti išsamią istoriją.

Laukiame Jūsų Maironio namuose!