2022-09-07
Parodos

Anton Pedos savo kūrybą linkęs pristatyti kaip tikslingą tyrimą, kurio kryptis įvardija trejopas – karas, technologijos ir kolektyvinė pasąmonė. Ieškau praeities ženklų ir simbolių, kurie galėtų atkreipti dėmesį ir papasakoti mums apie lemtingą praeitį. Taip pat tyrinėju šių dienų įvykių istorines prielaidas, kaip mūsų pasąmonė susieja šiandieninį gyvenimą su praeitimi. Anton Pedos darbai apjungia ilgametį skausmą bei terorą ne tik gimtoje Ukrainoje, bet ir visose Rytų bloko teritorijose.  

Maironio lietuvių literatūros muziejaus XV-XVI a. rūsiuose tapytojas pristatys du projektus, kurie tarpusavyje stipriai rezonuoja bei reflektuoja šiandienos realybę. Serijoje „Transformuota pasąmonė“ (2021-2022), menininkas krypsta į individo kolektyvinę pasąmonę, šio nekontroliuojamą praeitį. A. Pedos meninį žvilgsnį nukreipia į save – tiria neracionalius meno proveržius, kurie jame užkoduoti. Pertapydamas vaikystės kūrybą, kuriai įtakos turi postsovietinis identitetas, menininkas apmąsto kokia yra vaiko, augusio represijas patyrusioje šalyje, pasąmonė – sužalota, apiplėšta, kupina skaudžios pasąmoningos refleksijos. Pertapyta kūryba užkoduoja ir suaugusio menininko požiūrį į praeityje naivią, šiandien ironijos kupiną tapybą. Tapytojas verčia samprotauti, kodėl  vaiko piešiniuose atsiranda nepatogūs vaizdiniai, pavyzdžiui, raketos, kurių neišvengs ir būsimos kartos. Kartu tai – tikrasis vaiko pasaulio vaizdas be melo.

Projekte „Kaina“ (2022), Anton Pedos griauna kraupią karo statistiką, suteikdamas kiekvienai prievartos, prasidėjusio dar 2014 metais, aukai vaizdinį. Jungdamas archyvinę medžiagą su tapybine išraiška, menininkas grąžina šaltas, beveides ir bebalses karo aukas žmonėms. Kiekvienas siluetas tai – žmogus. Turintis individualius lūkesčius, tikslus, kurie agresijos akivaizdoje užgeso. Kombinuodamas seriją iš nedidelių apibendrintų portretų, A. Pedos kuria begalinę kompoziciją, o tai tik pastiprina nesibaigiančią karo beprasmybę.   

Anton Pedos (g. 1998) gimė bei augo mažame Žmerynkos mieste, Ukrainoje. 2020 metais įgijo bakalauro laipsnį Lvovo nacionalinėje dailės akademijoje, keramikos katedroje. 2022 metais magistro laipsnį Vilniaus dailės akademijoje, tapybos katedroje. Nuo 2022 metų rengia grupines ir personalines parodas Vilniuje. Menininkas gyvena ir kuria Lietuvoje, sostinėje.

Paroda veiks iki 2022 m. spalio 8 d.