Poetinė drama „Barbora Radvilaitė“ (1972) – dramatiška istorija ne tik apie Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilę, bet ir apie Lietuvos likimą. Ne paslaptis, kad nuo seno dramaturgas Juozas Grušas žavėjosi Barbora Radvilaite ir norėjo parašyti pjesę apie šią istorinę asmenybę, jo manymu, „vertą aukščiausios garbės ir didžiausio įžeidimo“. Kaip pats Grušas mena, Barbora Radvilaitė, „būdama nepaprastai graži ir žavinga, maištavo prieš pasaulį ir skleidė savo vidinį spinduliavimą, tokiems neatleidžiama.“

Tai, kad rašytojui Barbora Radvilaitė buvo bene įdomiausia istorinė asmenybė, rodo ne tik Barboros Radvilaitės miniatiūra, kabanti virš memorialinio kambario raudonosios sofos, ant kurios sėdėdamas Grušas parašė garsiausias savo dramas. 1976 metais per dramaturgo 75-ojo gimtadienio iškilmes Kauno miesto valdžia Grušui įteikė šios, matyt, žinomiausios XVI amžiaus Lietuvos didikės skulptūrą, sukurtą Sigito Straigio.

Sigitas Straigis, gyvenęs Grušo kaimynystėje Žaliakalnyje, skulptūrą kūrė iš prabangaus žalvario. Skulptoriaus stilizuota Barbora Radvilaitė, papuošta karališku apdaru, virš galvos laiko karūną su kryželiu. Išilginta didikės skulptūra, nors pagaminta iš žalvario, sukuria grakštumo įspūdį. Pro akis nepraslysta karūnos dydis: išdidintas valdžios simbolis, pakibęs virš Barboros, rodo, kad karaliavimas turi savo kainą ir atitinkamą naštą. Tą puikiai įžodino pats Grušas minėtoje dramoje.

Beje, skulptūra turi savo istoriją. Prieš dovanojant ją Grušui, miesto valdžios narys minėtą kryželį nulaužė. Kaip žinome, tuo metu buvo stengiamasi panaikinti bet kokias sąsajas su religija. Vėliau kryželis buvo pritaisytas. Dabar Barboros Radvilaitės skulptūrą Grušo namuose galima pamatyti tokią, kokią sukūrė Sigitas Straigis.

Patyrinėjus fondus, rasta nemažai fotografijų, kuriose užfiksuota ne tik dramaturgo kasdienybė, akimirkos su artimaisiais, įvykių fone matoma ir Barboros skulptūra. Žalvarinę Barborą galima pastebėti Vytenio Imbraso ir Petro Palilionio kurtame filme „Laimingasis – tai aš“. Nuotraukos išduoda, kad Sigito Straigio Barbora Radvilaitė turi nuolatinę vietą šalia tarpukarinės dvylikos dalių knygų spintos. Šis meno kūrinys minėtoje vietoje stovi nejudinamas jau apie 50 metų.

Žalvarinę Barborą Radvilaitę ir kitus ne mažiau įdomius meno kūrinius galite pamatyti Juozo Grušo namuose-muziejuje (Kalniečių g. 93).

Parengė Rašytojų rinkinių tyrinėjimo skyriaus vyresnioji muziejininkė Beata Starodubova.