Nuotraukoje – 1976 metų lapkričio 28 d. Juozui Grušui padovanotas skydas. Šią dieną dramaturgas minėjo savo 75-ąjį gimtadienį.
Šio eksponato istorija gana paprasta.
1976 metų lapkričio 28 dieną, tiksliau, vėlyvą vakarą, Kauno dramos teatre buvo minimas rašytojo, dramaturgo Juozo Grušo (1901–1986) jubiliejus. Septyniasdešimt penkerių metų jubiliatui teatralai padovanojo kauniečių kalvių iš variuotos skardos nukaldintą skydą. Skydas klasikinių formų, pusmetrio skersmens, septyniasdešimties centimetrų aukščio, puoštas kalinėtomis skardos juostelėmis ir iškiliais rombais (jų dabar tik aštuoni belikę), o centre pritvirtinta rūtos šakelė ir skaičius „75“. Šis skydas dramaturgui turėjo priminti prieš du dešimtmečius, 1957 m. kovo 31 d. Kauno muzikinio dramos teatro premjerą – J. Grušo tragediją „Herkus Mantas“. Spektaklį, apie kurį režisierius Henrikas Vancevičius yra sakęs: „<...>tai tikrai etapinis darbas – ir paties Grušo, ir to meto Kauno teatro, ir mano kūrybinėj biografijoj“. „Herkaus Manto“ laisvės, asmeninės laimės ir pareigos Tėvynei, tautai idėjos sukrėtė, jaudino tūkstančius žmonių, nes spektaklis buvo rodomas ne tik teatro scenoje, bet ir Kauno Dainų slėnyje, prie Rambyno kalno. Tą šventinį vakarą tikriausiai ir buvo linkima, kad skydas saugotų nuo gyvenimo negandų, cenzorių ir politrukų rūstybės, nes „Barboros Radvilaitės“, „Pijus nebuvo protingas“, kitų spektaklių erškėčiuoto kelio į teatrų scenas meno žmonės dar nebuvo pamiršę. O pats Juozas Grušas ne kartą buvo skydu ano amžiaus vidurio menininkų jaunajai kartai. Algimantas Mikuta savo prisiminimuose rašė: „<...>kai Kaune atsirado Nemuno žurnalas, kurio redakcijoje dirbau nuo pirmos dienos, Grušas nuo pirmos dienos buvo redkolegijos narys, mūsų patarėjas, kritikas ir gynėjas. Mes už jo nugaros jautėmės kaip už mūro sienos, nors jis pats tokia, atrodo, nesijautė“.

Parengė J. Grušo memorialinio muziejaus muziejininkė Danutė Žilionienė