Jaunesnieji lankytojai, apsilankę S. Nėries memorialiniame muziejuje, ekspozicijoje pastebi jiems neįprastą batų porą. Vyresnieji žino, kad tai – veltiniai. Tokius jų seneliai avėdavo šaltomis žiemomis, o esant šlapiam sniegui, ant jų būdavo užmaunami kaliošai – guminiai bateliai.
Muziejui šią veltinių porą padovanojo istorikė Paulė Girdzijauskienė, gydytojo Vytauto Girdzijausko žmona. Atsiminimuose P. Girdzijauskienė rašo: „1940 m. didieji įvykiai Lietuvoje suvedė mane į asmeninę pažintį. Dirbant visuomeninį darbą, malonu būdavo susitikti su S. Nėrimi, užeiti į Rašytojų namus Kaune, pakalbėti... Ji visada mane stebino savo kuklumu, paprastumu ir minties gilumu...“ Karo metais bendravusios Maskvoje, pasikeisdavusios trumpais sveikinimais ir linkėjimais: P. Girdzijauskienė iš Permės, o S. Nėris – iš Penzos, vėliau – iš Ufos.
1944–1945 metų žiemą S. Nėris su šeima apsigyveno Kaune, o Girdzijauskai – Vilniuje. Anot P. Girdzijauskienės, tą žiemą poetės sveikata ėmė šlubuoti. S. Nėris pati atvažiavusi į Vilnių, Sveikatos apsaugos liaudies komisariatą, tartis dėl gydymo. Į Vilnių atvažiuodavo ir kitais reikalais – įsigyti iš Amerikos atsiųstų drabužių. Kartą gavo kailinukus, tokius parvežusi ir rašytojai Ievai Simonaitytei į Kauną. Tiksliai nėra nurodyta, kurį kartą šaltą žiemą kelionei iš Vilniaus į Kauną P. Girdzijauskienė S. Nėriai paskolino veltinius, kuriuos poetė vėliau skubėjo grąžinti.
 

Parengė S. Nėries memorialinio muziejaus skyriaus vedėja Ina Aleksaitienė