Lapkričio 21 d. minėjome žinomo Lietuvos rašytojo, publicisto, žurnalisto, redaktoriaus, daugelio literatūrinių premijų (Japonijos vaikų literatūros asociacijos premijos (1986), Ievos Simonaitytės premijos už romaną „Ežerėnų papartis“ (1987), Žemaitės literatūrinės premijos už romaną „Gyvenimas prie vieškeliuko“ (2014), Juozo Paukštelio premijos už novelių knygą „Rudens elegijos“ (2015), Dionizo Poškos premijos už trupmenų poemą „Sudzievuliu“ (2016)) laureato – Romo Sadausko 85-ąjį gimtadienį. Ta proga norisi įdėmiau pažvelgti į neeilinio žmogaus gyvenimą, iš naujo atrasti kūrybą... (visgi, rašytojo kūrybinis palikimas solidus – daugiau nei 30 įvairių žanrų knygų).

Džiugu, kad visus tuos metus Maironio lietuvių literatūros muziejaus muziejininkai su rašytoju bendravo ir bendradarbiavo. Šių metų sausio–gegužės mėnesiais į muziejaus fondus iš rašytojo buvo gauta ir pristatyta nemažai vertingos archyvinės medžiagos: įvairios nuotraukos, asmeninė biblioteka, rankraščiai, asmeniniai daiktai, įvairūs dokumentai, vertingi meno kūriniai.

Įdomaus eksponato rubrikoje pristatoma viena tokių nuotraukų – pirmoji Romo Sadausko nuotrauka. Tai nespalvota, perforuotais kraštais, nedidelio formato (8,7 x 6,1 cm) nežinomo fotografo nuotrauka, daryta 1939 m. pavasarį ar vasarą. Nuotraukos centre ant kėdės sėdi pasitempęs, uniformuotas vyriškis – tai Romo Sadausko tėvas, Lietuvos karininkas Juozas Sadauskas (1911–1999), pasak sūnaus pasakojimo, kilęs nuo Pazapsių kaimo (Lazdijų r.), gavęs 7-erius metus lagerio Čiukotkoje (Čiukčijoje, šiaurės rytų Rusija), Peveko mieste. Ant kelių pasisodinęs šviesiaplaukį mažąjį Romuką. Šalia jo, dešinėje – daili, vienplaukė, pasipuošusi šviesia suknele, trumpomis rankovėmis, ponia, tai Romo Sadausko motina Ona Radzevičiūtė-Sadauskienė (1911–2002), kilusi nuo tų pačių Petroškų kaimo (Lazdijų r.), kuriame ir daryta ši fotografija.


Įdomu tai, kad ši rašytojui labai brangi fotografija, Romo Sadausko buvo sutvirtinta nediduku balto kietesnio popieriaus lapeliu, o apačioje žaliu rašikliu įrašyta: „Su tėveliu ir mamyte Pirmoji rašytojo Romo Sadausko nuotrauka: 1937 m.“ (Autoriaus apsirikta, nes gimęs 1938 m.)


Parengė Rašytojų rinkinių tyrinėjimo skyriaus muziejininkė Kristina Dambrauskaitė