Grušų namus puošia įvairūs meno kūriniai, kuriuose įamžinti ne tik dramaturgo artimieji, įdomiausi teatro scenografijų fragmentai, bet ir pats istorinių dramų autorius Juozas Grušas. Memorialiniuose kambariuose galima aptikti G. Grušo biustų, skulptūrų, įvairių portretų. Tačiau bene dažniausiai lankytojų akis patraukia virš raudonosios sofos kabantis Juozo Grušo portretas, nutapytas Adolfo Valeškos 1930 metais.

Šis meno kūrinys išsiskiria ne tik savo dydžiu, tai – pirmasis rašytojo portretas. Tuo metu J. Grušui dar nėra trisdešimties. Jaunasis literatas vis dar studijuoja Lietuvos universitete Kaune (dabar – Vytauto Didžiojo universitetas), 1928 m. debiutavo, išleido pirmąjį apsakymų rinkinį pavadinimu „Ponia Bertulienė“.

Pirmasis rašytojo portretas – kuklus, neperkrautas detalėmis ir spalvomis. Dailininkas Adolfas Valeška jaunąjį Grušą pavaizdavo apsirengusį pilkšva trijų dalių kostiumą, pusiau gulintį, pasirėmusį alkūne. Jaunasis literatas, pakreipęs galvą į šoną, žvelgia į tolį. Atrodo, kad A. Valeška daug dėmesio skyrė išryškinti J. Grušo akis ir mįslingą žvilgsnį. Šis portretas puikiai atspindi tuometines aktualijas: J. Grušas jau bendravo, susirašinėjo laiškais su būsima žmona Pulcherija Račyte, ieškojo būsto ir rūpinosi, kad vestuvės įvyktų.

Kaip vėliau pats J. Grušas mena, Adolfas Valeška buvo artimiausias bičiulis iš dramaturgą supusio menininkų būrio. Dailininkas, vitražistas A. Valeška mėgo aplankyti dramaturgą, dovanojo savo darbus Juozui ir Pulcherijai. Grušai namuose turėjo tris A. Valeškos darbus: minėtą rašytojo portretą, paveikslą „Nukryžiuotasis“ ir brandžiausią dailininko darbą – rožių natiurmortą, ypač vertinamą menotyrininkų. Vėliau emigravusiam tapytojui J. Grušas įsiminė kaip nenustygstantis vietoje pozuotojas, tad tapyti pradedančio rašytojo portretą A. Valeškai nebuvo lengva.

Įdomu tai, kad lankytojai, pamatę šį dramaturgo portretą, sako, kad šiame meno kūrinyje Grušas savęs neprimena. Dramaturgo veidas A. Valeškos tapytame portrete išties atrodo kitaip nei kituose meno kūriniuose. Galima įžiūrėti, kad A. Valeška šiek tiek padailino išraiškingą rašytojo nosį. Jos charakteringumas matyti Jadvygos Mozūraitės-Klemkienės kurtame J. Grušo biuste, kurį taip pat galite išvysti muziejuje.

Parengė Rašytojų rinkinių tyrinėjimo skyriaus vyresnioji muziejininkė Beata Starodubova