Balandžio 2-oji – garsaus pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo diena, nuo 1967 metų pasaulyje minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena, kurios iniciatorė yra Tarptautinė vaikų knygos taryba (IBBY). Lietuvoje premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams buvo įsteigta IBBY Lietuvos skyriaus 1992 metais, jos mecenatas – Šarūnas Marčiulionis. Laureatas apdovanojamas diplomu ir pinigine premija, šventės metu padabinamas karūna. Iki šiol jau yra karūnuoti dvidešimt penki vaikų knygų kūrėjai.
Geriausia 1999 m. metų knyga tapo poeto Martyno Vainilaičio eiliuotų pasakų knyga „Kaulo bobos apžavai“ (leidykla „Meralas“). Vaikų literatūros muziejus turi įdomų eksponatą – už šią knygą gautą karūną, ne auksinę, o – juodą, nužiestą iš juodosios keramikos, nepritaikytą užmauti ant galvos, bet naudojamą kaip pieštukinė ar vazelė. Ant jos pagrindo išraižyti žodžiai: „1999 Geriausia metų knyga vaikams“, į viršų stiebiasi aštuonios užsirietusios smailiakampės karūnos viršūnėlės, išraižytos nedideliais horizontaliais brūkšneliais. Karūną, rašomąjį stalą ir visą poeto archyvą 2006 metais, po rašytojo mirties, Maironio lietuvių literatūros muziejui padovanojo poeto žmona Sofija Vasilenkaitė-Vainilaitienė. Pasakų name karūna eksponuojama garbingoje vietoje po stikliniu gaubtu šalia knygos.
Po trejų metų, 2002 metais, poetas buvo apdovanotas dar kartą – geriausia metų poezijos knyga tapo dar viena jo pasaka „Sidabrinė kultuvėlė“ (leidykla „Žara“), šįkart apdovanota ne karūna, o sveikinimo raštu ir premija bei garbės raštu, išduotu Pietų Afrikoje, parašytu angliškai, pasirašytu paties IBBY prezidento.
 

Parengė Vaikų literatūros muziejaus muziejininkė Vilma Petrikienė