Šių metų vasario 24 d. minėtume poeto, eseisto, literatūros kritiko, vertėjo Kęstučio Navako 60-metį. Deja, poetas mirė dar 2020 m. po sunkios ligos.


Po poeto mirties didžioji dalis asmeninio archyvo artimųjų perduota Maironio lietuvių literatūros muziejui. Kita dalis – dar laukia savo laiko, neseniai gyventuose namuose Žaliakalnyje, Kaune, kuriuose kartu su močiute Leonora Navakiene (1919–2013) gyveno nuo 8-erių. Vaikystė prabėgo Taujėnų miestelyje, Ukmergės raj., daugiausia gražiajame dvare, kur močiutė, kurią dauguma vadino Eleonora, buvo paskirta vadovauti tarybiniam sodininkystės ūkiui. Pasak K. Navako artimųjų, „Močiutė buvo labai tikinti ir sovietmečiu siuvo kunigams rūbus ir net padėjo platinti nelegalią spaudą“.


Kad močiutė, kurią vaikystėje vadino Mama, Mamyte (mat savo mamos neteko dar kūdikystėje, o tėvo nepažinojo), buvusi labai svarbi ir mylima poeto gyvenime liudija ir paties Kęstučio, dar 7-os klasės mokinio, gamintas atvirukas saugomas Maironio lietuvių literatūros muziejuje.


Tai nedidelio formato 14 x 10 cm rankų darbo atverčiamas atvirukas. Gamintas dar 13-mečio Kęsto iš įvairių priemonių ir įvairiomis technikomis. Jaunuolis nuo pat mažumės buvęs labai kūrybingas, nepaprastai lakios fantazijos ir savito humoro jausmo. Kūrybiniai bandymai neapsiribojo vien literatūra, buvęs net klasės „rašytojas“, įvairių literatūrinių rašinėlių išgalvotojas, domino ir piešimas, tapyba, išlikę dailūs autoportretai, kiti rankdarbiai.


Vienas tokių, galima sakyti, tiems laikams interaktyvus atvirukas, su iškilia iliustracija viduryje – rausvaplauke mergaite, laikančia baltą ramunę. Viršelyje panaudotas spalvingų rožių, kurias skirtų močiutei, vaizdas, iškirptas ir paklijuotas ant rusvo kartoninio popieriaus. Atvertus atviruką į akis krenta iškarpa iš žurnalo – asociatyvus medinio namelio, lango, pro kurį žiūri žmogus, vaizdelis. Akį džiugina ir spalvinga, daili K. Navako rašysena, įvairiais flomasteriais įrašęs tokį tekstą: „Mamyte, sveikinu Tave su Kovo 8-aja ir linkiu daug laimės ir giedrių dienų. 1977. III. 8 Kęstutis“. Atviruko paskutiniajame viršelyje ironiškai įrašęs: „MADE IN K. NAVAKAS“.


Parengė Rašytojų rinkinių tyrinėjimo skyriaus muziejininkė Kristina Dambrauskaitė