Užsukę į Juozo Grušo namus-muziejų ir eidami tiesiai koridoriumi link rūbinės, turbūt nustebsite išvydę senovinio ginklo kopiją kabančią ant sienos. Neįprastas eksponatas literato namuose atkreipia ne vieno lankytojo dėmesį, šiems dažnai iškyla klausimų: kas tai per eksponatas, kaip ir kada jis atsirado rašytojo namuose. Alebarda tai dvirankis ginklas ilgu kotu, naudotas XIV–XV a. Jos ilgis gali siekti iki 3 metrų, o pagrindinis ginklo akcentas yra pusmėnulio formos kirvis ieties gale. Senovinio ginklo kopiją Juozui Grušui 1971 m. padovanojo Kauno dramos teatro kolektyvas 70-mečio proga. Pustrečio metro ilgio alebarda, pagal aktorių užsakymą, buvo pagaminta Kauno liaudies meistro Vyginto-Viktoro Stokelio. Šalia ašmenų buvo išgraviruotas įrašas: „Brangiam Juozui Grušui 70 metų jubiliejaus proga Kauno dramos teatras 1971 m.“

Ši dovana slepia įdomios istorijos pradžią. Anot jos, Kauno dramos teatro kolektyvas norėjo papuošti savo mylimą dramaturgą visa karžygio ekipuote ir šarvais. Taigi, buvo pradėta nuo alebardos (rašytojo 70-metis), o sekančio jubiliejaus proga įteiktas skydas (rašytojo 75-metis). Per ateinančias rašytojo sukaktis teatro aktoriai planavo nukaldinti visus likusius riterio šarvus, o kai Juozas Grušas bus sulaukęs 100 metų ir „bus subrendęs rašytojas“ – padovanoti baltą žirgą, kuriuo jis galėtų joti per visą Lietuvą...

Istorinio ginklo replika dovanai buvo pasirinkta neatsitiktinai. Būtent Juozas Grušas išpopuliarino ir išvystė istorinės tragedijos žanrą Lietuvoje, o Kauno dramos teatre buvo pastatytos žymiausios lietuviškos istorinės tragedijos: „Herkus Mantas“ 1957 m., „Barbora Radvilaitė“ 1971 m., vėlesniais metais pasirodė „Švitrigaila“ (1975 m.), „Unija“ (1978 m.) ir kt. Na, o alebarda yra tarsi simbolis, kuris vainikuoja Juozo Grušo indėlį istorinėms Lietuvos tragedijoms.

Šiuo metu šį simbolinį ginklą-dovaną galima pamatyti Juozo Grušo namuose-muziejuje šalia skydo bei manekeno su autentišku kostiumu-šarvais iš 1972 m. filmo „Herkus Mantas“ (režisierius Marijonas Giedrys).

Parengė Rašytojų rinkinių tyrinėjimo skyriaus vyr. muziejininkas Juras Skinkys