Ar galima meilę knygai, poezijai pajusti nuo ankstyvųjų vaikystės dienų? Nors dar net nemoki skaityti... Kartais – taip. Poetė Indrė Valantinaitė šioje nuotraukoje – tik trejų. Moteris pati nepamena to laikotarpio, bet mama pasakojusi, kad mažoji Indrutė turėjo eiti sveikinti draugės gimtadienio proga . Buvo nupirkta ir dovana – poezijos knygelė. Nors mergaitė skaityti dar nemokėjo, netgi matyti, kad nuotraukoje knyga laikoma aukštyn kojomis, jai sunku buvę išsiskirti su išrinkta dovana – labai knietėjo pasilikti ją sau. Todėl toks rimtas veidelis nuotraukoje. Dukteriai tėvai dažnai pirkdavo trokštamas knygeles, tad pati turėjo jų nemažai. Vėliau, užsidirbusi pinigų iš dainavimo, dalį jų taip pat leisdavo knygoms.


Savo, kaip poetės, kelią moteris pradėjo daug vėliau. Pirmoji knyga pasirodė 2006 m., laimėjus Lietuvos rašytojų sąjungos Pirmosios knygos konkursą. Rinkinyje „Žuvim ir lelijom“ daugiausia kalbama apie tai, kas aktualu jaunystėje – įvairias emocijas, naujas patirtis. Iki tol kūrybą skelbė laikraščiuose, žurnaluose. Vis tvirčiau žengdama poezijos keliu, Indrė Valantinaitė pelnė pripažinimą, viso išleido jau 4 knygas, dvi iš jų pelnė prestižines premijas. Rašytoja kūryboje labai skirtinga – kiekviena knyga atspindi vis kitą gyvenimo tarpsnį ir augimą. Jos poezija kupina užuominų, norint ją pilnai pajusti reikia gerai nusimanyti kultūros lauke. Knygos gausiai verčiamos į kitas kalbas.


I. Valantinaitė gimė ir augo Kaune. Iki septynerių, kol tėvai gyveno kartu, fotografas tėtis mėgdavo gaudyti namuose nesuvaidintas akimirkas, emocijas, tad vaikystės nuotraukų turėtų būti nemažai. Maironio lietuvių literatūros muziejus kol kas turį tik šią. I. Valantinaitė iki dabar aplanko Kaune gyvenančią mamą, kuri iš savo pusės įskiepijo meilę muzikai. Dukra mokėsi groti fortepijonu, dainavo roko operose „Ugnies medžioklė su varovais“ ir „Saulės žemė“. Likimas moterį apdovanojo ne tik įspūdinga išvaizda, bet ir įvairiais talentais.


Parengė Rašytojų rinkinių tyrinėjimo skyriaus vedėja Jurgita Davidavičiūtė


__________

 I. Valantinaitė. 1987 m. GEK MLLM 136104