2021-05-24
Šiuolaikinė literatūra

I. Simonaitytės fondą sudaro rankraštynas ir archyvinė medžiaga (15 vnt.), nuotraukos (apie 150 vnt.), meno kūriniai (100 vnt.), memorialiniai daiktai.
Rankraštynas ir archyvinė medžiaga: straipsniai apie I. Simonaitytę (I. Kostkevičiūtės, S. Lipskio), E. Šumano atsiminimai apie rašytoją, I. Simonaitytės laiškai E. Oškinaitei, A. Karaliui ir kitiems, kitų asmenų laiškai.
Nuotraukos: I. Simonaitytės portretinės, su šeimos nariais, draugais, rašytojais ir visuomenės veikėjais, rašytojos jubiliejų ir kt. nuo 1915 metų. Fonde daug meninių didelio formato fotonuotraukų, muziejaus įsigytų iš O. Pajedaitės. Rašytoja mėgo pozuoti, ją yra fotografavę fotomenininkai: A. Sutkus, J. Grikienis, O. Pajedaitė, J. Stanišauskas. Ji buvo savotiško, „kieto“ charakterio, bet draugų netrūko. Fotografijose užfiksuotos akimirkos, praleistos su jaunystės bičiuliu E. Šumanu,  globėja D. Rimaitiene, poetu J. Lapašinsku, rašytoju M. Sluckiu, bičiule J. Narkevičiūte, J. Čiurlioniene ir kitais. 
Meno kūriniai: I. Simonaitytės portretai – dail. V. Kosciuškos, E. Žiauberio, I. Labutytės, skulp. M. Narbuto; S. Katausko ekslibrisai, E. Žiauberio, V. Kalinausko, V. Galdiko iliustracijos.

I. Simonaitytės fonde įspūdingi memorialiniai daiktai. Muziejuje saugoma rašytojos rašomoji mašinėlė, senoviška spintelė, bufetėlis, radiola „Simfonija“, kojinė siuvamoji mašina, skrynia su metaliniais apkaustais, lininės staltiesės.
Yra nemažai memorialinių rūbų: tamsiai rudas kostiumėlis, balta šilkinė palaidinukė, kreminė suknutė, juodo karakulio kepurė, gipiūrinis kostiumėlis. Rašytoja mėgo puoštis. Muziejuje saugomi gintaro, įvairių spalvų perlų karoliai, sagės, nors fotografijose rašytoja nėra labai pasipuošusi.
Bičiulius I. Simonaitytė vaišino iš lėkščių su alyvų šakelėm ir paauksuotais kraštais. Muziejuje saugomos ne tik šios lėkštės, bet ir pasidabruoti šaukšteliai, servizai kavai, grafinukas su taurelėmis, salotinės.
Išlikę nemažai asmeninių rašytojos daiktų: ramentas, lazdos, nes visą gyvenimą ji sunkiai vaikščiojo, kentė skausmus. Poetas V. Mykolaitis-Putinas stebėjosi jos ištverme.