Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems

VAIKŲ LITERATŪROS MUZIEJUS

 Nauja! Spinta, prasiverk
(1–4 kl. mokiniams)
 

Tris apdovanojimus pelniusi D. Kandrotienės knyga  „Spintos istorijos“ kviečia pasiklausyti  senoje palėpės spintoje dūlančių lietpalčio, švarko, suknelės su raudonais „guzikais“, lakinių batelių, net mažo segtuko pasakojimų apie gerus laikus, kai jie buvo nauji, madingi ir visiems reikalingi...  Susitikimo su senais daiktais metu patirsite, kad sendaiktis puikiausiai gali būti prikeltas antram gyvenimui. Spintos pasaka ne tik skatins ekologiškai mąstyti, bet ir supažindins vaikus su sąvokomis natūralus, sintetinis, išmokys atskirti vilnonį audinį nuo lininio ar šilkinio.  „Mano Lietuvos vėliava“
(1–4 kl. mokiniams)
 

Mieli mokytojai, kviečiame 1–4 klasių moksleivius į edukacinę programą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui „Mano Lietuvos vėliava“. Pamokos metu skaitysime Vytauto Tamulaičio apsakymą „Petriuko vėliava“, kalbėsime apie vėliavos prasmę, piešime, lipdysime, siųsime savo tautinę vėliavėlę.

Prašome registruotis tel. nr. 8 37 206488 arba e. paštu daiva.sarkanauskaite@maironiomuziejus.lt.
Iki susitkimo muziejuje!


 


Iliustruoju pasaką
(1 klasės mokiniams)

Milžinė Neringa labai norėjo užaugti ir tapti panaši į Saulę.  Padėdama žvejams gintis nuo Nemuno potvynių, ji supila pylimą – Kuršių neriją, ir garsas apie jos geradarystę pasklinda po tolimiausius kraštus. Skaitysime E. Mieželaičio pasakos „Neringa“ ištraukas, stebėsime unikaliąsias kopas, apjuostas marių. Įsižiūrėję į dailininkės S. Vasilenkaitės-Vainilaitienės iliustracijas, kursime savą gerosios milžinės paveikslą.


Žaidžiu žodžiu
(2–4 klasių mokiniams)

 
Populiarusis burtažodis abrakadabra išvertus iš hebrajų kalbos reiškia sukuriu tai, ką sakau, kuriu kalbėdamas. Eiliuotas tekstas, eilėraštis savo ypatinga forma atveria didžiules kalbos galias. Su žodžiais galima žaisti – sako poetė R. Skučaitė. Jos eiliuotų knygelių ciklas, skirtas lietuvių kalbos mokymui, žaismingai, vaikams patrauklia forma perteikia mūsų gimtosios kalbos ypatumus, kviečia mokytis, įsiminti, įsidėmėti žaidžiant su kalba.
Išsidalinę eiliuotas užduotis,  dėliosime žodžius tinkamomis poromis, spėsime vardus, sugrąžinsime žodžiams trūkstamas raides, baigsime rašyti eilėraščius, sutvarkysime sumaišytus posakius, minsime kalbos mįsles, mankštinsime liežuvį greitakalbėmis.


Pavasario giesmė

Jau nuo vasario mėnesio daugiabučių žmones pradeda žadinti pirmieji pragydę paukšteliai. Kuo toliau į pavasarį, tuo daugiau jų prisijungia –  kartais solo, kartais duetu, o kartais – visu ansambliu. Gėrimės, džiaugiamės ateinančiu pavasariu, o ar žinome, kokie giesmininkai mus žadina? Ar atpažįstame? Kiek paukščių galime įvardinti? Paskaičiuokime lenkdami rankų pirštus – varna, balandis, žvirblis, zylė, gandras, gulbė... Pauzė... Kas čia dar? Vos ne vienos rankos pirštų užtenka, o paukščių mūsų žemėje –yra apie 10350 rūšių. 385 rūšys aptinkamos Lietuvoje. Aišku, geriau pagalvoję, prisimintume daugiau nei penkis ar dešimt – gal dvidešimt.
Vaikų literatūros muziejus, užburtas paukščių giesmių, nutarė ir pats labiau su jais susipažinti, ir vaikų o gal ir jų tėvelių žinias praplėsti, jomis pasidalinti. Kviečiame vaikų darželių grupes, klases, šeimas atvykti į mūsų muziejų (galima ir šeštadieniais), skaityti ir klausytis pasakų apie mažuosius giesmininkus, klausytis jų giesmių įrašų, pamėgdžiojimų, vartant knygeles juos atpažinti iš iliustracijų ir patiems bandyti nupiešti ar net nulipdyti. 
Labai laukiame susidomėjusių tokia pavasarine edukacine programa – drauge smagiau mokytis ir pažinti pasaulį.


Prano Mašioto kūrybos lobiai
(1 klasės mokinukams)

Kokia buvo XIX amžiaus antroje pusėje gyvenusio vaiko kasdienybė, ką jis mokėjo dirbti, kokius žaidimus žaidė, kaip mokėsi – apie tai moksleiviai išgirsta iš P. Mašioto atsiminimų knygos „Kai aš mažas buvau“. Antroje programos dalyje vaikai su popierinėmis lėlėmis ir žaislais vaidina „Kiškį drąsuolį“ arba „Ežį ir kiškį“.


Karalius pamiršo raidyną
(1 klasės mokiniams)

Skaitysime eilėraščius iš V.Palčinskaitės knygos „Karalius pamiršo raidyną“. Ant kartono iš plastilino kiekvienas pabandysite sukurti savo pačią dailiausią raidę. Taip pat sužinosite, ką reiškia žodis kaligrafija, pamatysite, kaip raides piešė rašytojas Petras Cvirka. Drauge sukursime karališką raidyną.


Gilės pamokos (V. Petkevičius „Gilė Ydų šalyje“) 
(2 klasės mokiniams)

Susipažinsite su padaužos Gilės draugais ir priešais, paragausite Gilės „mokslų“ ir Rėžiuko susapnuoto valgio Sprink-Ryk. Mėgdžiosite paukščių balsus, parinktas ištraukas skaitysime vaidmenimis. Keliaudami po Ydų šalį, įvardinsime jos gyventojų blogąsias savybes, patyrinėsime, ar patys turime ydų.


Bruknelė – mitologinė pasaka
(2 klasės mokiniams) 

Nykštukas Dzingutis, Bruknelė, Laumė Žydrūnė, Jo Tamsenybė Paralius, Ragana Piesta atgis šešėlių teatre ir persirengus veikėjų kostiumais. Skaitydami pasakos ištraukas pajusite M. Vainilaičio eiliuotos kalbos grožį, sužinosite, kodėl trumpiausia metų naktis dažnai būna audringa. 


Žydrasis obuolys 
(3 klasės mokiniams)

Žydrojo obuolio istorijos ne tik klausysitės, bet ir padėsite ją pasakoti. Kalbėsimės apie meilę, artimiausių žmonių tarpusavio ryšį. Pristatysime kitų J. Degutytės pasakų veikėjus, vaišinsimės obuoliais.


 „Kelionės į Tandadriką“ veikėjai kviečia susipažinti 
(3 klasės mokiniams)

Kosminiame laive penkios vietos, o norinčių skristi šešetas. Kur nauji pažįstami skrenda, ar lengva draugauti, ar  pasaka baigiasi laimingai – visa tai patirsite skrisdami Sidabriniu kankorėžiu į paslaptingąją žaislų planetą.  


Šmurkšt atgal į pasaką 
(4 klasės mokiniams)

Ištraukę burtą ir persirengę literatūrinių pasakų veikėjų kostiumais vaidinsite, žaisite, improvizuosite.


Vieną kartą gyveno... (pasakos kūrimas naudojant pasakų kortas) 
(4 klasės mokiniams)

Kaip gimsta pasakos, iš kur jos atsiranda? Rašytojas V. V. Landsbergis sako, kad jos randasi lygiai taip, kaip ir vaikai – iš pasakos tėčio ir mamos...  Kursime kolektyvinę pasaką, dėliodami kortas, supažindinančias su stebuklinės pasakos įvykių seka. Teks žinomai pasakai „uždėti galvą arba prisiūti uodegą“.

* Visas edukacines programas būtina užsisakyti iš anksto tel. nr. 8 37 206 488!