Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
26
gegužės
2020

IEVA SIMONAITYTĖ (1897–1978)

I. Simonaitytės fondas Maironio lietuvių literatūros muziejuje margas ir labai gausus. Vertinga rašytojos memorialinė biblioteka, kurios didžiąją dalį sudaro knygos gotišku šriftu, kuriose tamsiu rašalu įrašyti autografai. Rašytoja mėgo H. Heinės poeziją, cituodavo posmą po posmo. Iš lietuvių poetų labai vertino Just. Marcinkevičiaus poeziją, džiaugėsi jo knygomis. Memorialinės bibliotekos knygose įklijuoti rašytojos ekslibrisai.
Fondas gausus fotografijų. Rašytoja mėgo pozuoti, ją yra fotografavę fotomenininkai: A. Sutkus, J. Grikienis, O. Pajedaitė, J. Stanišauskas. Ji buvo savotiško, „kieto“ charakterio, bet draugų netrūko. Fotografijose užfiksuotos akimirkos, praleistos su jaunystės bičiuliu E. Šumanu,  globėja D. Rimaitiene, poetu J. Lapašinsku, rašytoju M. Sluckiu, bičiule J. Narkevičiūte, J. Čiurlioniene ir kitais. Apie save rašytoja rašė: Mano biografija neįdomi, nes kam tai rūpi, kad gimiau baigiantis devynioliktam amžiui, augau Aukštujų-Vanagų smiltynuose, pušynuose ir šiluose, pastebėjau karo baisumus, daug vargau ir sirgau. Tai ir viskas. Juk pasakyta išsamiai.
I. Simonaitytės fondas įspūdingas memorialiniais daiktais. Muziejuje saugoma rašytojos rašomoji mašinėlė, senoviška spintelė, bufetėlis, radiola „Simfonija“, kojinė siuvamoji mašina, skrynia su metaliniais apkaustais, lininės staltiesės.
Yra nemažai memorialinių rūbų: tamsiai rudas kostiumėlis, balta šilkinė palaidinukė, kreminė suknutė, juodo karakulio kepurė, gipiūrinis kostiumėlis. Rašytoja mėgo puoštis. Muziejuje saugomi gintaro, įvairių spalvų perlų karoliai, sagės, nors fotografijose rašytoja nėra labai pasipuošusi.
Bičiulius I. Simonaitytė vaišino iš lėkščių su alyvų šakelėm ir paauksuotais kraštais. Muziejuje saugomos ne tik šios lėkštės, bet ir pasidabruoti šaukšteliai, servizai kavai, grafinukas su taurelėmis, salotinės.
Išlikę nemažai asmeninių rašytojos daiktų: ramentas, lazdos, nes visą gyvenimą ji sunkiai vaikščiojo, kentė skausmus. Poetas V. Mykolaitis-Putinas stebėjosi jos ištverme. 
I. Simonaitytės fondas išsiskiria ir meno kūrinių gausa. Yra V. Kalinausko iliustracijų I. Simonaitytės kūriniams, I. Labutytės darbų. O. Šimaitytė-Račkauskienė sukūrė labai gražų rašytojos ekslibrisą.

Parengė muziejininkė Albina Protienė

Visa galerija
Atgal