Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
19
sausio
2021

„ŽEMAITIJOS DAIKTAI IR BALSAI“

2018 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17 val. kviečiame į Eglės Čėjauskaitės-Gintalės ir prof. Viktorijos Daujotytės knygos „Žemaitijos balsai ir daiktai“ sutiktuves. Šioje knygoje – į vieną leidinį sudėta juvelyrės E. Čėjauskaitės-Gintalės juvelyrika ir ją įkvėpusių prof. V. Daujotytės žemaitiškų eilių kompaktinis diskas.
Dalyvaus juvelyrė Eglė Čėjauskaitė-Gintalė, literatūros kritikas Valentinas Sventickas, žurnalistė Ramunė Sakalauskaitė. Žemaitiškas prof. Viktorijos Daujotytės eiles skaitys mėgėjų teatro aktorė Vida Čėjauskienė.
Knygą galėsite įsigyti! 

Laukiame Jūsų!
 


2015 m. sukurta E. Čėjauskaitės-Gintalės paroda „Balsai ir daiktai“ (žemaitiškai „Balsā i daiktā“) sulaukė didelio susidomėjimo. Sukūrus naujų kūrinių ir pasirodžius naujai V. Daujotytės žemaitiškų eilių knygai, kilo noras tai įamžinti. „Žemaitijos balsai ir daiktai“ išryškina ir skirtingų kartų kūrėjų meninės raiškos sąskambius, atskleidžia daiktų bei poezijos bendrystę.
Leidinyje įamžinti objektai – škaplieriai, senovine pynimo technika sukurtos buities detalės, audimo staklių šaudyklės, ližės duonai pašauti į krosnį, sviestmušio dalys – šiuolaikiniam žmogui primena primirštus religinius, tautinius, folklorinius Lietuvos tapatumo akcentus ir taip padeda juos išsaugoti ateičiai.
112 puslapių albume-kataloge spausdinama V. Daujotytės pratarmė, juvelyrės E. Čėjauskaitės-Gintalės žodis, menotyrininkės Jurgitos Ludavičienės recenzija, prof. Alfredo Bumblausko, Petro Repšio ir Romualdo Inčirausko tekstai.
Leidinį, kuriame gimtąja kalba šneka dvi žemaitės, dailininkas P. Repšys vadina paminklu savo namams.
Menotyrininkės J. Ludavičienės nuomone, žemaitiškos V. Daujotytės eilėraščiai nepuošnūs, pilni pauzių, sustojimų, lėti, dažniausiai liūdni ir visuomet kupini savo vertės pojūčio. <...> Tie žodžiai suteikia daiktams skambesį – rūstoką, žemaitišką. Bet viskas tinka, nes ir daiktai iš Žemaitijos, ir Eglė Čėjauskaitė-Gintalė, ir jos giminė – iš ten pat; čia toks verbalinis ir objektinis grįžimas ten, iš kur, pasirodo, niekada ir nebuvai išėjusi. Kartais žodžiai eina paraleliai daiktams, kartais iš jų lieka tik kelios sietu sugautos raidės, sudarančios žemaitišką dialogą. Daiktai, anot V. Daujotytės, „iš daiktiškumo gavę kūną“, įgavę vardą nuo žmogaus žvilgsnio.“
Žemaitiškas eiles, įrašytas į CD, skaito mėgėjų teatro aktorė iš Telšių rajono Vida Čėjauskienė. Visi tekstai parašyti lietuvių, žemaičių ir anglų kalbomis.

Visa galerija
Atgal