Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

„VYDŪNAS. GYVENIMAS, MIRTIS IR KAS TOLIAU...“

Virgilijaus Jankausko fotografijos paroda „Vydūnas. Gyvenimas, mirtis ir kas toliau...“

 
Kviečiame į parodos atidarymą vasario 5 d., pirmadienį, 16 val.!
Dalyvaus fotografas Virgilijus Jankauskas, parodos kuratorė Alė Jankauskienė, muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė, muziejininkė Nijolė Raižytė.
 
2018 metais Lietuva minės garsaus literatūros klasiko, filosofo Vilhelmo Storostos-Vydūno 150-ąsias gimimo metines.
Vydūnas – viena ryškiausių asmenybių mūsų kultūroje, jo reikšmingumas yra akivaizdus. Vydūnas visą savo gyvenimą paskyrė tautos žadinimo ir išlikimo darbams, tačiau apie jo gyvenimą nėra tiek žinoma, kiek šis žmogus nusipelnė.
Mąstytojo filosofijoje į pirmą vietą iškyla kilnios intencijos – žadinti žmogaus ir tautos žmoniškumą, tai, kas leidžia pasijusti esant viena brolija, taip pat – siekis neatidėliotinai spręsti socialinius epochos uždavinius. Tasai sprendimas turįs būti toks, kad žmonės laimingai gyventų. Tokius uždavinius Vydūnas kėlė lietuvių tautai, įtvirtinančiai savo nepriklausomybę. Šie uždaviniai ir mąstytojo siūlyti jų sprendimo būdai šiandieninei Lietuvai yra ne mažiau svarbūs, o gal ir svarbesni nei anuomet.
Fotografijos parodos – VYDŪNAS. GYVENIMAS, MIRTIS IR KAS TOLIAU... – autorius fotomenininkas Virgilijus Jankauskas – savo krašto menininkas, ieškantis šiandienos ir praeities santykio. Parodoje per savo vizualios kalbos prizmę jis perteikia požiūrį į Vydūną, jo gyvenimą.
Nufotografuotos vietos, kurios tiesiogiai susijusios su Vydūno gyvenimu: Jonaičiai, Naujakiemis, Pilkalnio preparandija, Ragainės mokytojų seminarija, Kintų pradinė mokykla, Kintų bažnyčia, Tilžės berniukų gimnazija, Vydūno gyvenamieji namai Tilžėje, Tilžės kalėjimas.
Dauguma šių vietovių yra Mažojoje Lietuvoje. Deja, ne visur išlikę namai, nebelikę kaimų. Todėl autentiškumui atkurti panaudotos istorinės nuotraukos iš muziejų archyvų.
Autoriaus tikslas – atskleisti Vydūno gyvenimą, jo filosofiją, priminti šią įstabią asmenybę žmonėms, ypač jaunimui.  Tai aktualu šiandien: Lietuvos žmonės nepaliktų gimtų vietų, jei priimdami sprendimą emigruoti vadovautųsi mūsų šviesuolio Vydūno idėjomis.
 

2017 metai, Klaipėda


Paroda Maironio lietuvių literatūros muziejuje veiks nuo vasario 5 d. iki kovo 14 d. 

Visa galerija
Atgal