Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
22
sausio
2021

SPEKTAKLIS „JUDAS ISKARIJOTAS“

Maironio lietuvių literatūros muziejus (Rotušės a. 13, Požemio salė) kviečia 2017 m. balandžio mėn. 13 d., Didįjį Ketvirtadienį, 17.30 val. į spektaklį – Leonido Andrejevo „Judas Iskarijotas“ (II dalis).
 
Atlieka:
sceninės versijos autorius, aktorius Aleksandras Rubinovas;
kompozitorius Giedrius Kuprevičius.
 
Po spektaklio su atlikėjais vyks susitikimas, diskusija.
 
Šio spektaklio premjera įvyko 1993 m. Kauno kameriniame teatre,
režisierius Stanislovas Rubinovas,
pjesės vertėja iš rusų kalbos – Vida Savičiūnaitė.

Spektaklis Lietuvoje ir užsienyje suvaidintas 140 kartų.

Tai žinomos biblinės istorijos versija, išdavystės anatomija, savotiška Judo evangelija.

Įėjimas laisvas – tai Šv. Velykų dovana muziejaus lankytojams.
 

Maloniai kviečiame!


1993 m. gegužės mėn. Kauno kameriniame teatre buvo pastatytas spektaklis L. Andrejevo „Judas Iskarijotas“ (režisierius Stanislovas Rubinovas). Spektaklis, gyvavęs scenoje daugiau nei du dešimtmečius – itin retas reiškinys teatro padangėje. Ypatingai šiais dinamiškais laikais, kai visus gena pirmyn greitas vartojimas, šiuolaikinių technologijų teikiamos galimybės pasiekti rezultatą akimirksniu, kai šiandienos atradimai žaibiškai sensta, užleisdami vietą naujiems amžiaus stebuklams. „Judo Iskarijoto“ ilgaamžiškumas įrodo, kad pamatinės temos nepavaldžios laikui, o geras kūrinys kaip ir geras vynas nesensta. „Judas Iskarijotas“ tapo Kauno kamerinio teatro repertuaro veteranu, kokybės ženklu, kūrybos istorija.
Leonido Andrejevo apysaka „Judas Iskarijotas“ sudomino spektaklio kūrėjus netradiciniu mąstymu ir savitu požiūriu į susiformavusias dogmas. Biblinis personažas Judas mūsų sąmonėje užfiksuotas kaip išdaviko simbolis, blogio dėmuo, tamsioji jėga. Dantė jį įkurdino devintajame pragaro rate, o M. Bulgakovas romane „Meistras ir Margarita“ Judą, kaip juodžiausią piktadarį, nubaudė užtarnauta bausme – savižudiška mirtimi ir užtarnauta nešlove. Tačiau Leonidas Andrejevas įžvelgė Judo charakteryje maištautoją, paaukojusį garbę ir gyvenimą tam, kad mestų iššūkį Dievui. Jo Judas yra vienas geriausių literatūrinių bandymų, kuriame mėginama suprasti motyvus, kokiais vadovavosi apaštalas, išduodamas savo mokytoją. Judas ne šiaip sau nori būti pirmas po Jėzaus, bet būti šalia, parodyti savo mokytojui, kad pasaulis yra jo nevertas, kad jį valdo žmonių tuštybė, nes vienodai garsiai šaukiama – „Ant kryžiaus!“ ir „Osana!“. Andrejevas Judą pasirinko kaip kovotoją su žemiška (ir dangiška) tvarka. Rašytojas drąsiai pervertino dviejų tūkstantmečių senumo istoriją, kad supurtytų skaitytojo sąmonę, priverstų pergyventi atvertą išdavystę ir beprasmybę.
Sceninę teksto versiją spektakliui sukūrė aktorius Aleksandras Rubinovas. Jis vaidina ir visus šios istorijos personažus. Lygiavertis aktoriaus scenos partneris – kompozitorius Giedrius Kuprevičius, kuris sukūrė muziką ir gyvai ją atlieka spektaklio metu. Scenografiją sukūrė Artūras Imbrasas. Apysaką iš rusų kalbos išvertė Vida Savičiūnaitė.
„Judas Iskarijotas“ per dvidešimtį metų dalyvavo ne viename tarptautiniame teatro festivalyje. 1996 metais VI tarptautiniame teatro festivalyje „Baltijskij dom“ Sankt Peterburge buvo apdovanotas prizu už geriausią rusų klasikos interpretaciją, o aktorius Aleksandras Rubinovas pelnė apdovanojimą už geriausią vyro vaidmenį. „Tai tikras dramos spektaklis, pasižymintis aukšta teatro kultūra. Jame veikia visi dramos teatro elementai: muzika, išreiškianti herojaus tragizmą, šviesų ir spalvų sprendimai, perteikiantys laiko tėkmę, Judo pakilimus ir nuopuolius. (...) Aleksandras Rubinovas – stiprus, protingas, temperamentingas aktorius. Jo darbas – tai aukščiausio laipsnio teatrinis sąlygiškumas ir tikras aktoriaus gyvenimas“ – apie spektaklį rašė teatro kritikė iš Sankt Peterburgo Nina Riabiniec.
Spektaklis taip pat dalyvavęs Tartu, Pilzeno, Permės, Kijevo festivaliuose.
 
Leonidas Andrejevas (1871–1919) – vienas ryškiausių „sidabro amžiaus“ rusų prozininkų. Pirmoji jo novelių knyga pasirodė 1901 metais ir itin greit buvo parduota ketvirčio milijono tiražu, o pats rašytojas tapo literatūros žvaigžde Rusijoje ir už jos ribų. 

Visa galerija
Atgal