Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

LITERATŪROS VAKARAS

Birželio 2 d.,  ketvirtadienį, 18  val. Maironio muziejuje vyks Lenkijos PEN centro organizuojamas lenkų ir lietuvių literatūros vakaras. Dalyvauja Jakub Ekier, Natalia Malek, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Adam Szostkiewicz, Eugenijus Ališanka, Vladas Braziūnas, Antanas A. Jonynas, Kornelijus Platelis.


Kiti susitikimai:
Birželio 4 d. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras (Senosios Rinkos aikštė 12)

12 val. Lietuvos ir Lenkijos PEN centrų diskusija „Rašytojas kintančioje Europoje“. Diskusijos temos: vidinė atmosfera Rusijoje, požiūris į Rusijos kultūrą, utrakonservatyvių ir nacionalistinių politinių jėgų stiprėjimą Europos šalyse, tokias šių dienų aktualijas kaip daugiakultūriškumas ir pabėgėlių problema.
Dsikusijoje dalyvauja: Liutauras Degėsys, Tomas Kavaliauskas, Almantas Samalavičius, Jakub Ekier, Adam Pomorski , Adam Szostkiewicz, Iwona Smolka.
15 val. Herkaus Kunčiaus ir Piotro Kępinskio knygos „Lietuvio ir lenko pokalbis“ pristatymas ir diskusija.
Į visus renginius įėjimas nemokamas.


Lietuvių PEN centras (LPENC), įkurtas 1989 metais, yra Tarptautinio PEN centro, įkurto 1921 m., narys. LPENC, įgyvendindamas Tarptautinio PEN klubo Chartijos idealus ir dalyvaudamas Lietuvos visuomeniniame bei kultūriniame gyvenime, gina kūrybinę rašytojų ir kitų kūrėjų laisvę, menininkus, pasaulyje persekiojamus už įsitikinimus, siekia, kad literatūra, nepriklausomai nuo ideologinių bei politinių doktrinų, būtų išsaugota kaip bendra tautų vertybė, rūpinasi, kad nebūtų kurstoma rasinė, klasinė ir tautinė neapykanta, kad pasaulyje būtų įgyvendintas tautų taikaus sambūvio idealas. Lietuvių PEN centras kasmet skiria premiją „Metų vertėjo krėslas“ už geriausią pastarųjų vienų metų grožinės literatūros ir meninės eseistikos vertimą į lietuvių kalbą.
Lenkijos PEN centras įkurtas 1925 m. ir nenutrūkstamai veikia iki šiol. 1927 metais Varšuvoje įvyko Pasaulio PEN centro kongresas, kuriame viešėjo rašytojas Thomas Mannas. Karo metais Lenkijos PEN centras veikė emigracijoje Londone. Iki 1939 m. prie Lenkijos PEN centro veikė Lenkijos žydų rašytojų sekcija. 1958 m. Varšuvoje įvyko Tarptautinis literatūros vertėjų kongresas. 1980 m. įvedus Lenkijoje karo padėtį ir Lenkijos PEN centrui atsisakius bendradarbiauti su tuometine Lenkijos Liaudies Respublikos valdžia Lenkijos PEN centro veikla buvo laikinai sustabdyta. Po demokratinių permainų 1989 m. Lenkijos PEN centro veikla buvo atnaujinta. 
Lietuvos ir Lenkijos PEN centrai bendradarbiavimą užmezgė 1994 m. kovo 21 d. Tuo metu Konrado celėje Vilniuje įvyko pirmasis lietuvių ir lenkų rašytojų susitikimas, kurio metu lietuvių ir lenkų rašytojai kreipėsi į savo šalių valdžią ir visuomenes, skatindami plėtoti draugiškus kaimyninius santykius.
2011 m. paskelbtame bendrame Lietuvių PEN centro ir Lenkijos PEN centro pareiškime teigiama, kad „Lenkijai ir Lietuvai šiandien reikia ne tik modernios geležinkelio linijos tarp Vilniaus ir Varšuvos, reikia keitimosi informacija ir tarpusavio supratimo. Viena priemonių čia yra ir kultūrų mainai. Reikia bendrų meno projektų, kultūros, mokslo ir švietimo įstaigų bendradarbiavimo, literatūros vertimų. Būtina gausinti žinias, rengti edukacines programas ir steigti stipendijas. Būtini jaunimo mainai, turizmo plėtra, lietuvių ir lenkų nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimas. Lietuvių ir lenkų santykiai turi įgyti socialinį turinį. Mūsų bendra ateitis - tai pilietinė visuomenė, o ne tautinė nesantaika“.
Daugiau informacijos apie vizitą, Lietuvių PEN centro bei Lenkijos PEN centro veiklą maloniai suteiks:
Lietuvių PEN centras: Laimantas Jonušys – Lietuvių PEN centro pirmininkas (tel. 370 60313921, jonusys@yahoo.com)
Herkus Kunčius – Lietuvių PEN centro Valdybos narys (tel. 370 610 49020, herkus.kuncius@gmail
Rasa Rimickaitė (tel. 48 694792885, rasarimickaite@hotmail.com)

Visa galerija
Atgal