Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
25
sausio
2021

P. NORVILOS KNYGOS „BUITINĖ“ SUTIKTUVĖS

Gruodžio 20 d., šeštadienį, 14  val. Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyks Pauliaus Norvilos poezijos knygos  „Buitinė“ sutiktuves. Kartu su autoriumi dalyvauja skulptorius Mykolas Sauka ir bardas Tomas Jokubauskas.


Naujame poezijos rinkinyje naujomis prasmėmis nušvinta visuotinai pažįstami, bet asmeniškai suvokti garsai ir vaizdai, emocijos ir būsenos, kadaise išgyventa situacija ir dabarties akimirka. Ir visa ši patirtis – ir būtinė, ir buitinė – užrašyta atvira ir nesušukuota, kartais – atvirai jautria, kartais – atvirai ironiška, kartais – metaforiška, ir visada – savita kalba. Tai trečioji Pauliaus Norvilos eilėraščių knyga. 
Literatūros kritikas, šios knygos redaktorius Arnas Ališauskas rašo apie P. Norvilos „Buitinę“:
„Turint galvoje poeto amžių (gimęs 1985-aisiais), gali kilti įtarimas: daugoka. Juolab kad žmogus į literatūrą atėjo ne iš gatvės ir ne iš filologijos fakulteto, nesigirdamas džiova ir neverčiamas eiti į kunigus, o baigęs ekonomikos studijas ir dirbantis pagal specialybę. Kažkaip neįprasta. Ar tik nebus dar vienas jaunuolis iš tų šiandieninių – skubančiųjų gyventi, skubančiųjų rašyti, spausdinti, skelbti ir leisti? Skubančių ateiti į literatūrą ir nuskubėti toliau? 
Nebus. Nėra.
Nepaisant tokio sąlygiškai nemažo knygų skaičiaus tokiam sąlygiškai jaunam amžiui, ši poezija niekur neskuba ir neskubina nei savęs, nei skaitytojo. Sukonstruota iš patikimų pasaulėjautos atramų, iš patirties ir nuojautų, ramaus buvimo ir ramaus žiūrėjimo aplink, ji kalba autentišku balsu, ji nujaučia ir įvardija, ji įsiklauso ir ištransliuoja, ji įsižiūri ir parodo. Ir ne tik buities smulkmenose slypintį Dievą ar velnią, kad ir kaip mus mėgintų suklaidinti ir apgauti knygos pavadinimas. Ir nors prognozės bei spėjimai – pats nedėkingiausias dalykas, kai vertinama poezija, apie šį autorių ir jo kūrybą mūsų literatūros ateityje ir dabartyje bandau spėti.

Bus. Yra.“

http://www.rsleidykla.lt/buitine
 
* * *
niekas nežino nuo ko
prasidėjo ir kuo pasibaigs
senstantis vakaro šuo
kaukia po tavo langais 
veriasi kraštas dangaus
lūpų blyškia paslaptim
bėgančius kūnus sugaus
liekančius kūnus marins 
visa gyvenimą po
visą gyvenimą prieš
laikrodžių laiko piemuo
tavo pasaulį nupieš
 
tavo pasaulį nutrins
vieną po kito ir štai
sielų ramybės vagims
nieko už tai
 
iš popieriaus

iš popieriaus galima išlankstyti
laivą lėktuvą kepurę galima
kokį tik nori gyvūną ar augalą 
pažengusieji sugebėtų –
karalių ir karalystę
nuo bėgių nuvirtusį traukinį
devynias drakono galvas 
tuo tarpu meistras – neturi ribų
todėl iš popieriaus visa tai –
moterys nemiga klausimai
šaltis ir šiluma prapultis
išganymo džiaugsmas 
iš popieriaus visa tai
ir
net nereikia lankstyti
 

Visa galerija
Atgal