Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
28
sausio
2021

K. NAVAKO KŪRYBOS VAKARAS

Kovo 25 dieną, antradienį, 17 val. Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyks Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto, eseisto, vertėjo Kęstučio Navako jubiliejinis kūrybos vakaras. Kartu dalyvauja dainuojamosios poezijos atlikėjas, bardas Alfredas Kukaitis. 

Renginyje bus pristatomos 2013 metais išleistos knygos „Lorelei. 50 meilės laiškų + 50 meilės eilėraščių“ ir „100 du eilėraščiai“.
Lorelei – sirena, nuostabia daina viliojanti plaukiančius pavojingos Reino upės uolos link, – įkvėpė ne tik Heinrichą Heine'ę, bet ir Kęstutį Navaką. Šiuo vardu pavadintas unikalus forma ir turinių laiškų, eilėraščių ir poetinių vertimų rinkinys, kurio vizualų pavidalą sukūrė knygų menininkė Sigutė Chlebinskaitė.
Epistolinės eseistikos knygos „Lorelei“ ašis – penkiasdešimt trumpų esė, parašytų meilės laiškų forma. Kiekvieną esė-laišką lydi meilės eilėraštis, savotiškas poetinis post scriptum. Tai ir pasaulinės poetinės klasikos (Waltherio von der Vogelweide'o, Stefano George'o, Gottfriedo Benno, Edgaro Allano Poe, Guillaume'o Apollinaire'o, André Bretono) vertimai. Knyga asmeniška, intymi, aistringa, tačiau jos stilistika yra universali, viršasmeninė, kartais galinti priminti A.Nykos-Niliūno dienoraščius ar Ch. Baudelaire‘o „Paryžiaus spliną“. Jos stilistinis diapazonas platus – nuo švelnios ironijos ir humoro iki rezignacijos, ilgesio ir egzistencinio vienatvės reflektavimo.
„100 du eilėraščiai“ - šeštoji nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato poezijos knyga. Šimtas tekstų, kuriuos autorius vadina sonetais - Petrarcos arba Shakespeare'o sonetų modifikacija. Šioje knygoje išlieka talpus metaforiškumas, būdingas ir ankstesnėms poeto knygoms, tačiau eilėraščių forma čia perkurta, kitokia ir turėtų skaitytojui kelti netikėto atradimo pojūtį.
Iš pirmo žvilgsnio - griežtos struktūros 102-ų sonetų rinkinys, tačiau pats autorius prasitarė, kad būtent dėl šios knygos gimimo reikėjo panirti į ribines egzistencines dvasios kertes ir laukti kūrybinio apsėdimo.
 
Nacionalinės premijos laureatas toliau plėtoja retą mūsų raštijoje „meilės epistolikos“ žanrą, paįvairindamas teksto audinį geriausiais savo meilės lyrikos pavyzdžiais ir klasikų vertimais, pasiekdamas įspūdingo daugiabalsiškumo. Tie „du viename“ sukuria savitą įtampos lauką, kuriame it kažkokioje neįvardytoje, bet tvarioje kultūrinėje orbitoje nenuspėjamomis trajektorijomis skrieja mylinčiųjų jausenos. 
Rolandas Rastauskas


Knygoje „Lorelei“ jaučiasi K. Navako, lietuvių meilės lyrikos rinkinio "Dar penkios minutės nakties" sudarytojo, (as)meninė patirtis. „Lorelei“ yra laiškai ir apie literatūrą, ir tik labai pagiriotas paštininkas juos gali įmesti į konkrečios, kad ir mylinčios moters pašto dėžutę.
Giedra Radvilavičiūtė

Visa galerija
Atgal