Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
10
balandžio
2020

„IŠKILIEJI LAIKINOSIOS SOSTINĖS KŪRĖJAI“

Balandžio 25 d., ketvirtadienį, 17 val. Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinys Juozo Grušo memorialinis muziejus kviečia į kultūros popietę „Iškilieji laikinosios sostinės kūrėjai“. Dalyvaus architektūros istorikė, architektė Jolita Kančienė.

Jolita Kančienė: „Tarpukaris – bene iškiliausias laikotarpis Lietuvos architektūroje, suteikiantis teisę kalbėti apie savos lietuviškos architektūros mokyklos egzistavimą... Kaunas pastatytas patriotinio pakilimo ir entuziazmo dėka. Nėra kito tokio miesto, kuris būtų suformuotas per 20 metų ir atspindintis tarpukario stilistiką. Kauno tarpukario išskirtinumas susijęs su tuo, kad 1919–1939 m. šis miestas buvo šalies laikinoji sostinė. Būtent todėl čia vyko intensyviausios statybos ir susikoncentravo daugiausia aukštos kokybės objektų tiek statybos, tiek architektūros prasme.“
Kauno tarpukario architektūros specialistė supažindins su to meto pastatų architektūros įvairove, aptars Mykolo Songailos, Stasio Kudoko, Vytauto Landsbergio-Žemkalnio, Vladimiro Dubeneckio kūrybą, dalinsis savo įžvalgomis apie šio laikotarpio pastatuose išryškėjančias stiliaus tendencijas.
 
Juozas Grušas (1901–1986) domėjosi architektūra, vertino šią profesiją, pats suplanavo savo namą. Prasminga prisiminti ir pažinti tokį Kauną, kuriame nuo 1924 metų gyveno ir kūrė rašytojas. Miestą, kuriame gimė ir užaugo jo vaikai, vaikaičiai, provaikaičiai, kur kyla jauniausios atžalos... Dramaturgo anūkas, garbus Kauno ir Lietuvos architektas Algimantas Kančas (1954–2016), ilgus metus senelio namuose gyveno su savo šeima – žmona Jolita, dukra Guste ir sūnumi Luku. Gustė Kančaitė pernai buvo pripažinta Kauno metų architekte. Šeima tęsia vyro ir tėčio pradėtus darbus, puoselėja iš prosenelio perimtas vertybes.

Visa galerija
Atgal