Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
12
rugpjūčio
2020

D. SAUKAITYTĖS POEZIJOS RINKTINĖS SUTIKTUVĖS

Spalio 15 d., pirmadienį, 17 val. Dalios Saukaitytės poezijos rinktinės „Purpurinis vakaras“ pristatymas.
Kartu su autore dalyvaus: aktorius, bardas Gediminas Storpirštis, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė, asociacijos „Slinktys” pirmininkas Juozas Žitkauskas.
 
Knygą bus galima įsigyti.

Laukiame Jūsų!


Dalios Saukaitytės eilėraščių rinktinė, sudaryta iš anksčiau išleistų autorės poezijos rinkinių „Rugpjūčio žemuogės" (1972 m.) ir „Spalio laukas" (1997 m.). Poetės tekstai („Purpurinis vakaras", „Pasijuokim", „Per tą lietų", „Pasiklydę milžinai", „Šiam pasauly visko būna") ypač išpopuliarėjo, jiems sukūrus melodijas.
Poezijai būdinga harmoninga moteriška pasaulėjauta, dainingumas.
 
„Dalios Saukaitytės, kaip ir kito mano mėgstamiausių poeto Jono Strielkūno eilėraščio sakinys gana talpus. Čia - ir informacija, ir įvaizdžiai, ir žodžiai, kurie švyti it brangakmeniai. Iškart pajunti, kad už teksto slypi istorija su visu prasmės gyliu. Dalia Saukaitytė pratęsia gražiausias ir geriausias lietuvių poezijos tradicijas. Man, kaip dainų kūrėjui, D. Saukaitytės poezija buvo pradžių pradžia. Pirmiausia atsivertęs naują poezijos knygą, žiūriu ar mane jinai kabina. Perskaitęs D. Saukaitytės „Rugpjūčio žemuoges", atsirėmiau į labai platų horizontą nuo žmogaus gimimo iki mirties, tad negalėjau likti abejingas.
Pirmiausia sukūriau dainą „Per tą lietų", po to „Tris brolius". Pirmoji buvo tapusi tuometinės Konservatorijos (dab. Muzikos ir teatro akademijos) Aktoriaus meistriškumo katedros himnu. O man ji - tarsi kokia mano tautiška giesmė..."
Kostas Smoriginas
 
„Rugpjūčio žemuoges“ V. Kernagis vadino labiausiai išdainuota lietuvių poezijos knyga („Ten gal tik keli eilėraščiai liko nesudainuoti"). Iš tos knygutės ne tik „Purpurinis vakaras", bet ir „Milžinai", „Nuo mano lango", „Pupa", „Šiam pasauly visko būna", „Pasijuokim". Iš tos pačios knygutės - Kosto Smorigino „Per tą lietų", „Trys broliai" (tas pats „Pasijuokim"; Kernagis, nutaręs, kad Smoriginui daina labiau pavyko, savo varianto nebedainuodavo ir neįrašinėjo). Kiek vėliau dainą pagal eilėraštį „Šiam pasauly visko būna" sukūrė ir Gytis Paškevičius.“ 
Rūta Oginskaitė


***
Šiam pasauly visko būna.
Atsimerki vieną rytą
Ir dairaisi –
Ar čia juoktis, ar čia verkti nežinai:
Kas mylėta, kuo tikėta –
Lyg žalių lietų nulyta.
Ąžuolais vijokliai virtę,
O vijokliais – ąžuolai.
 
Pelkės giriomis pavirto,
Pelkėm – pievos ir šilojai.
Saulės, vėjo, savo rankų,
Vakarykščių valandų,
Rodos, nieko nepažįsti...
O galbūt nepažinojai,
O gal vandenį ir duoną
Vadinai kitu vardu?
 
Atsimerki –
O ne auksas, kas labiausiai auksu tviska,
Atsimerki –
O ant kaulų tavo namo pamatai...
Šiam pasauly buvo visko.
Šiam pasauly bus dar visko.
Daug labai keistų dalykų
Atsimerkus pamatai...

Visa galerija
Atgal