Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

„BŪTIS TARP ŽODŽIŲ SKLEIDŽIAS...“

2017 m. birželio 21 d., trečiadienį, 17 val. Maironio lietuvių literatūros muziejaus (Rotušės a. 13, Kaunas) pirmojo aukšto salėje vyks poezijos vakaras „Būtis tarp žodžių skleidžias...“ Tai Elvinos Baužaitės ir Kristinos Janušaitės-Valleri poetinis dialogas lietuvių ir italų kalbomis. Muzikuos Vytenis Danielius – tarptautinių konkursų laureatas, 2 kartus apdovanotas už tarptautinius muzikinius laimėjimus LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės.

Renginį ves ir Elviną Baužaitę pristatys, autorės eiles skaitys lituanistė Almantė Šimkuvienė, Kristinos Janušaitės-Valleri kūrybą aptars literalūrologė Agnė Cesiulė.

Laukiame Jūsų!


Apie autores:

Elvina Baužaitė – autorė šešių knygų: „Juoda spindinti rožė“, „Balta skaisti rožė“, „Raudona mylinti rožė“, „Aš ir tu – tas pats žmogus“, „Pasaulis po persiku“, „Prisimink (esu)“, – pirmosios trys ir naujausia, pasirodžiusi 2016 m. – poezijos. Kūrėja nesiriboja rašymu, nors save vadina – žodžio žmogumi, aktyviai rengia pristatymus, poetinius skaitymo vakarus, idant tekstai sklistų, būtų įkūnyti balso ir iškalbėti gyventų žmonių sielose, mintyse.
E. Baužaitei svarbiausia sielos laisvė buityje kaip būtyje, susikurtoje asmeninėje realybėje. Žodžio žmogus, tad ištarta, išrašyta mintis – visagalė, toks suvokimas leidžia gyvenimą priimti kaip autorinį kūrinį, o jis – pastebėtų ir išjaustų akimirkų koliažas. Tai autorės kūrybos idėjų dominantė.
E. Baužaitės „Raudona mylinti rožė“, 2010 m. pristatyta Maironio lietuvių literatūros muziejuje, apsisuko ratas, ir autorė, pabuvojusi Kauno menininkų namuose, Vilniaus mokytojų namuose, Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios salėje, Memorialiniame Thomo Manno muziejuje, Nidoje, sava kūryba grįžta į Maironio muziejų. Šį kartą drauge su Kristina Janušaite-Valleri, kuri pažinta ir įsiimta būties jausmo ir poetinės kalbos bendrystėje.
 
Kristina Janušaitė-Valleri – publicistė, vertėja, gyvenanti Italijoje ir rašanti eilėraščius lietuvių ir italų kalbomis. Jos kūryba spausdinta įvairiuose lietuvių ir italų literatūros leidiniuose. Lietuvoje – „Šiaurės Atėnuose“, „Nemune“, „Literatūroje ir mene“, VU Filologinio rudens almanache „Ligoninės priimamamsis“ (2002). Italijoje – tarptautiniame migrantų literatūros žurnale „El Ghibli“; poezijos rinktinėse: „Viaggi di versi: nuovi poeti contemporanei““ (2013), „Sulla strada“ (2013), „Il Federiciano“ (2014), „Il Tiburtino“ (2014), „Siamo pesci che si cercano“ (2017).
K. Janušaitė-Valleri yra dalyvavusi įvairiuose literatūros konkursuose Italijoje ir dviejuose iš jų poezijos sekcijoje užėmusi pirmąją vietą: „Sulla strada“ (2013, Monterotondo, Roma) ir „Fabula e intreccio“ (Reggio Calabria, 2016). 2013 m. Japonų ambasados Lietuvoje organizuotame haiku konkurse K. Janušaitės-Valleri tekstas buvo atrinktas į geriausiųjų penketuką.
K. Janušaitė-Valleri – aktyvi ir įvairių kultūros bei literatūros renginių dalyvė. Savo eilėraščius  skaitė Poetiniame Druskininkų rudenyje (2015). Yra ne kartą pristačiusi savo kūrybą ir Italijoje (Venecijoje, Florencijoje, Mestrėje, Pordenone, Caorle). 2015 m. Venecijoje, Džiudekos menų festivalio metu, surengė autorinį savo kūrybos vakarą „Dialogo tra le culture: poesie in lituano ed italiano“. Šiuo metu bendradarbiauja su poezijos knygų leidėju „Samuele editore“.
Žodį, kalbą K. Janušaitė-Valleri suvokia kaip savo esatį – vidinius namus. Rašydama gimtąja kalba sugrįžta prie savo ištakų, prie lietuviškosios tapatybės. Kurdama italų kalba, tarsi iš vidaus prisiliečia, priartėja prie naujos kultūros ir visuomenės. Žodyje tarsi veidrodyje atsispindi kūrėjos patirtys, kurios kūrybinėje plotmėje transformuojasi ir įgauna naujų reikšmių bei prasmių. Eilėraštis, (už)gimstantis dviejų kultūrų sandūroje, įtrūkyje, atveria kelią tarpkultūriniam bei kūrybiniam dialogui. Į tokį poetinį pasikalbėjimą, paženklintą skirtingų patirčių, ir leidžiasi E. Baužaitė ir K. Janušaitė-Valleri bendru kūrybos vakaru.

 
Visa galerija
Atgal