Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

„RAŠYTOJAI IR JŲ APLINKA SENOSIOSE FOTOGRAFIJOSE“

Maironio lietuvių literatūros muziejuje veikia paroda „Rašytojai ir jų aplinka senosiose fotografijose (1839–1939)“, kurią parengė Senosios literatūros skyriaus muziejininkė Nijolė Raižytė, apipavidalino dailininkė Inga Zamulskienė.


Muziejaus archyve saugoma nemažas pluoštas rašytojų fotografijų, sukurtų XIX a. pab. – XX a. pr. Pasaulyje pirmoji fotografija buvo pagaminta 1839 m., tačiau fotografijos meistrai Lietuvoje pradėjo dirbti tik apie 1854 m., dažniausiai tai būdavo atvykėliai iš kitų šalių. Šios parodos sumanymas – parodyti lankytojui pačias seniausias rašytojų fotografijas, saugomas Maironio lietuvių literatūros muziejaus archyve. Eksponuojami  garsių  fotografų: Aleksandro Jurašaičio (Lazdynų Pelėdos portretas, XIX a. pab.), Aleksandro Štrauso (Sofijos Kymantaitės 1907 m. portretas), Alfonso Survilos (Nelė Mazalaitė su tėvais 1913 m. ) ir kitų darbai. Prieškario laikais Kaune, daugiausia Laisvės alėjoje, veikė daugybė fotoateljė. Garsaus fotografo Karlo Baulo fotoateljė įsiamžino Ignas Šeinius, Vydūnas, Faustas Kirša ir kiti rašytojai. Zinos Bliumentalienės fotoateljė „Zinaida“ fotografavosi Salomėja Nėris ir Vincas Mykolaitis-Putinas. Parodoje taip pat pamatysite pirmosios Lietuvos fotografės Paulinos Mongirdaitės, gyvenusios Palangoje, fotografiją „Mokytojų ekskursija aplanko kalbininką Joną Jablonskį 1921 m.“ Taip pat eksponuojamos kelios Povilo Višinskio darytos fotografijos. Publicistas 1896 m. Užvenčio dvare fotografavo Šatrijos Raganą bei jos artimuosius.
Šioje parodoje eksponuojami ir rašytojų memorialiniai daiktai: Marijos Lastauskienės – Lazdynų Pelėdos siuvinėta apykaklė, Jono Jablonskio kepurė, Ievos Simonaitytės fotoaparatas, Vinco Krėvės akiniai ir pypkė.
Smalsesni lankytojai galės užsukti į muziejininkų sukurtą simbolinę senąją fotoateljė ir, pasipuošę retro drabužiais, nusifotografuoti, deja, savo šiuolaikiniu fotoaparatu… Bus akivaizdu, kaip fotografija, jos technika nuo XIX a. iki šių dienų pasikeitė. Įsitikinsite ir kaip keitėsi drabužių stilius, buitis, tarnybos ir namų aplinka.

Senosios literatūros skyriaus muziejininkė Nijolė Raižytė,
Zenono Baltrušio nuotraukos

Visa galerija
Atgal