Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
19
sausio
2021

PARODOS „D-O-N-E-L-A-I-T-I-S“ IR „DINGĘS KRAŠTAS“

2015 m. sausio 16 d. – vasario 17 d. veikė fotomenininko Virgilijaus Jankausko parodos „D-O-N-E-L-A-I-T-I-S“ ir „Dingęs kraštas“.

Paroda „D-O-N-E-L-A-I-T-I-S“ – tai fotografo Virgilijaus Jankausko paieškos rasti Kristijono Donelaičio pėdsakus Mažojoje Lietuvoje šiandien, praėjus trims šimtams metų, kai gimė garsiausias ir pirmasis lietuvių poetas.
Parodoje pristatomas dvylikos spalvingų, grafiškų fotografijų ciklas, skirtas Kristijono Donelaičio 300-ioms gimimo metinėms, UNESCO minimai sukakčiai.
2013 metų pavasarį, kai „saulelė vėl atkopdama budino svietą“, fotografas Virgilijus Jankauskas apkeliavo visas vietas, kur gimė, gyveno, mokėsi ir dirbo K. Donelaitis. Pirmasis sustojimas – Lazdynėliai. Šiame kaime prieš tris šimtus metų gimė lietuvių literatūros klasikas. Dabar kaimas išnykęs, o poeto atminimui ošia prieš 25 metus pasodinta 275 ąžuoliukų giraitė. 1992 m. pastatytas paminklinis akmuo.
Antras sustojimas – Karaliaučius. Čia Kristijonas mokėsi Karaliaučiaus katedros kolegijoje, studijavo universiteto teologijos fakultete. Šiandien Karaliaučiuje nebeliko nei kolegijos, nei universiteto senųjų pastatų. Juos mena tik paminklinis akmuo ir šalia stovinti I. Kanto katedra.
Stalupėnai, dabar Nesterovas. Čia K. Donelaitis dirbo mokyklos kantoriumi ir bažnytinio choro vedėju. Fotografui nepavyko rasti tos mokyklos, kurioje dirbo K. Donelaitis. Vietiniai gyventojai spėja, kad dabar toje vietoje, ant senosios pamatų, pastatyta naujoji mokykla.
Tolminkiemis. Vis dar tebestovi bažnyčia, kurioje Donelaitis kunigavo iki pat savo mirties. Tebestovi ir namas, kuriame jis gyveno. Parodos autoriui teko laimė pernakvoti tame name, pajusti jo „donelaitišką“ dvasią. Įsimintinos akimirkos, kai buvo fotografuojama Tolminkiemio bažnyčia naktį, žvaigždžių ir medžių apsuptyje.
V. Jankauskas, kurdamas šią parodą, galvojo apie tuos praradimus, kurie sutinkami kiekviename žingsnyje ieškant Donelaičio Mažojoje Lietuvoje. Fotografas savo darbuose siekė suartinti Kristijoną Donelaitį su dabartimi – kaip Jis turėtų būti suprantamas šiandien.


Parodoje „Dingęs kraštas“ pristatomi fotografo Virgilijaus Jankausko darbai, kuriuose užfiksuoti vaizdai iš vietų, kur kažkada buvo Mažoji Lietuva. Istorikų teigimu, tai – senosios baltų žemės. Anuomet ten gyveno lietuviai save vadinę lietuvininkais. Ten gyveno ir Donelaitis…
Noras susipažinti su tuo Kraštu virto jo paieška. Ką teko pamatyti ir užfiksuoti, sukėlė nepatirtą jausmą, kuris sakė, kad čia kažkada būta didingo Krašto, su savo didingais pastatais, pilimis, dvarais, bažnyčiomis, mokyklomis, įspūdingais tiltais ir piliakalniais…
Fotografas griuvėsiuose ieškojo grožio ir istorijos didybės, kurių nesugebėjo įveikti netgi laikas. Virgilijus Jankauskas fotografuoja jau keturis dešimtmečius ir fotografijoje atranda antrąjį save. Save jis vadina, tiesiog, istorijos metraštininku, nes jau ilgą laiką fotografuoja senąsias baltų šventes, vykstančias Ožnugario Romuvoje, ir lygiadienius Kuršių Nerijoje.
Ši paroda suteiks galimybę susipažinti su buvusia Mažąja Lietuva Karaliaučiaus srityje bei pamatyti Dingusį Kraštą fotografijose, kurių išliekamoji vertė priklauso nuo jų profesionalaus užfiksavimo.


Zenono Baltrušio nuotraukos

Visa galerija
Atgal