Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

PARODA „ŽEMAITĖ IR JOS EPOCHA“

Kviečiame aplankyti parodą „Žemaitė ir jos epocha“ (Žemaitei – 170, Povilui Višinskiui – 140), kurią parengė Senosios literatūros skyriaus vedėja Regina Mažukėlienė, apipavidalino dailininkė Inga Zamulskienė.


Parodoje „Žemaitė ir jos epocha“ eksponuojami Julijos Beniuševičiūtės-Žymantienės – Žemaitės rankraščiai, asmeniniai daiktai, iliustracijos, knygelės, leistos XX amžiaus pradžioje. Daugiausiai fotografijų turime iš rašytojos gyvenimo JAV. Čia ji Čikagoje įamžinta su aktore Une Babickaite, su draugėmis, su Aleksandra ir Andrium Bulotais. Įdomiausia turima fotokopija – Žemaitė su gausia šeima. Lankytojai pamatys rašytojos bičiulių G. Petkevičaitės-Bitės, J. Jablonskio, U. Babickaitės, S. Čiurlionienės, U. Jokubauskaitės portretines fotografijas. Apie rašytojos jaunystę pasakos dailininkės Aldonos Skirutytės darbai: „Žemaitė mokosi pas dėdiną“, „Slaugo sukilėlį Stasiuką“, „Žemaitė pas sukilėlius“.
Parodos puošmena – rašytojos memorialiniai daiktai. Stenduose pamatysite Žemaitės piniginę, pirštinaitę, rankinuką ir batelius ir baltą šilkinę skarelę, be kurios neįsivaizduojame rašytojos. Visose nuotraukose ir atvirukuose, suvažiavimuose ir susibūrimuose, Lietuvoje ir Amerikoje – ji su liaudiška skarele. Šiltu žvilgsniu rašytoja žvelgia iš Marijos Cvirkienės ir Rimto Kalpoko tapytų portretų. Mažuosius lankytojus sudomins dailininkės A. Makūnaitės iliustracijos knygai „Kaip Jonelis raides pažino“.
Kartu parodoje rodomi ir P. Višinskio, atvedusio Žemaitę į literatūrą, archyvo eksponatai: laiškai žmonai Juzefai Mikuckaitei-Višinskienei, fotografijos, memorialinis daiktas – kišeninis literatūros kritiko laikrodis, dovanotas žmonai. Įdomiausias P. Višinskio eksponatas – rankraštinis mokslinis darbas „Antropologinė žemaičių charakteristika“, parašytas rusų kalba su piešiniais ir skaitmeninėmis lentelėmis.
Eksponuojami pirmieji bei vėlesnių metų P. Višinskio knygelių leidimai: „Mažas elementorius arba skaitymo ir rašymo mokslas“, „Visuotinas, lygus, slaptas ir betarpiškas balsavimas“.

Paroda, kurioje lankytojai gali užsisakyti ir edukacinius užsiėmimus, veiks iki 2016 m. vasario 23 d.
Maloniai kviečiame!

Parengė Senosios literatūros skyriaus vedėja Regina Mažukėlienė,
Zenono Baltrušio nuotraukos

Visa galerija
Atgal