Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
17
sausio
2021

PARODA „STAČIOS AKYS MEDINIŲ DIEVUKŲ“

Nuo kovo 4 d. Maironio lietuvių literatūros muziejaus mansardoje kviečiame aplankyti Virgilijaus Jankausko fotografijų parodą ƒ„Stačios akys medinių dievukų“.
Paroda veiks iki š. m. balandžio 16 d.


Virgilijaus Jankausko fotografijos paroda  „STAČIOS AKYS MEDINIŲ DIEVUKŲ“ (S. Geda) iš ciklo „Tikėjimas“ – tai fotografinis pasakojimas apie didžiąsias baltų šventes Lietuvoje. Šis projektas prasidėjo prieš 10 metų, kai fotomenininkas Virgilijus Jankauskas ėmė fotografuoti baltiškas šventes ir apeiginius minėjimus: Kupolę, Rudens Lygę, Ilges, Mildos dieną, Gabijos šventę, Jorę, Vardynas, Tuoktuves ir t. t...
Galima teigti, kad mus užaugino senoji baltų mitologija. Tik per mitologiją mes galime sugrįžti prie savo protėvių senųjų tradicijų. Mitologija tebėra lietuvių etikos ir kultūros pagrindas. Nemaža dalis lietuvių pasakų yra senojo tikėjimo mitai, tebegyvuojantys žodinėje tradicijoje. Pagoniškų švenčių datos formavosi pagal gamtos cikliškumą, tad šios šventės iš esmės yra tarsi sustojimai, atokvėpis.
Pagrindinė parodos „Stačios akys medinių dievukų“ mintis – dabartis neatsiejama nuo praeities, protėviai yra labai arti mūsų. Ir visa tai, ką šiandien mes turime, yra protėvių palikimas. Todėl privalome jį išsaugoti ir išlaikyti, kad ateities kartos nepamirštų, kas yra primiršta pagoniškoji religija, įvairios pagoniškos apeigos ir šventės bei visa mitologija.
 
Stačios akys medinių dievukų –
Ar ne mano
Ne tavo akys?
                        S. Geda
 
Žvelgimas į dangų simbolizuoja mūsų bei medinių dievukų pakeltas akis į ten esančius protėvius bei pagoniškus dievus. Stačios akys į dangų – tai savotiška padėka protėviams, ženklas, kad jų nepamirštame.
Paroda „Stačios akys medinių dievukų“ padeda mums susipažinti su fotomenininko V. Jankausko mintimis, jo pasaulėžiūra į dabartinį ir protėvių gyvenimą, leidžia suvokti, ko jame siekiame, ką atrasime ir patirsime.

Visa galerija
Atgal