lapkričio

PARODA, SKIRTA MAIRONIO 150-MEČIUI

Muziejuje saugomas Maironio archyvas bei memorialinis palikimas sudaro gerokai per tris tūkstančius eksponatų. Parodoje yra iki šiol nematytų archyvalijų, rankraščių, knygų, memorialinių daiktų, meno kūrinių. Vienas įdomiausių eksponatų, pasiekusių muziejų 2009 metais ir jau atrestauruotas, Maironio parengtas „Pavasario balsų“ maketas. Poetas į 1913 metų „Pavasario balsų“ leidimą įklijavo per trisdešimt rankraštinių naujų savo eilėraščių, išspausdintuosius braukė ir taisė – taip parengė „Pavasario balsų“ ketvirtąją laidą (1920 m.). Parodoje eksponuojami jauno Maironio paskaitų užrašai, pirmųjų pamokslų rankraščiai, įvairūs dokumentai. Pirmą kartą yra daug atverstų knygų iš Poeto memorialinės bibliotekos – su jo pastabomis, braukymais, autografais. Lankytojai gali pamatyti Maironio fotografijų albumus, stalo sidabrą, vasarinę skrybėlę ir iki šiol neeksponuotas jo šermenų nuotraukas.

Rengdami šią parodą, muziejininkai aplankė ir kitas Lietuvos kultūros įstaigas, kuriose saugoma dalis Maironio dokumentinio archyvinio palikimo. Tai Centrinis ir Istorijos archyvai, Nacionalinė M. Mažvydo ir Vilniaus universiteto bibliotekos, Kauno arkivyskupijos kurija. Iš šių institucijų kai kurios archyvalijos eksponuojamos. Tačiau ypatingai įdomūs eksponatai yra deponuoti: iš Lietuvos nacionalinio muziejaus – Maironio paltas su kailine apykakle, iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus – dailininko Apolinaro Šimkūno tapytas Poeto portretas, iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus – dailininko Adomo Varno grafikos portretas. Taip pat eksponuojamos fotografijos iš įvairių Maironio memorialinių vietų.

Medžiagą rinko ir parodą parengė muziejaus darbuotojai – Regina Mažukėlienė, Raminta Antanaitienė, Aldona Ruseckaitė, Zenonas Baltrušis, ją apipavidalino dailininkė Inga Zamulskienė.

Parengė ir fotografavo muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė