lapkričio

PARODA „GYVENO KARTĄ ISAKAS...“

Maironio lietuvių literatūros muziejus mini Vilniaus Gaono bei Lietuvos žydų istorijos metus ir kviečia į parodą, skirtą ne tik kauniečiams, norintiems susipažinti su savo miesto praeitimi, bet ir visiems, besidomintiems tarpukario Lietuvos istorija, mūsų bendrapiliečių žydų gyvenimu. Jie tarpukariu sudarė net 30 proc. visų Kauno gyventojų, o Vilijampolėje (Slabadoje) litvakų buvo net 66,21 procentai. Todėl ir Isako Rubinšteino, išgalvoto parodos personažo, diena prasideda būtent šiame Kauno rajone ankstyvą saulėtą rytą. Per vieną Isako dieną, kurią jis aprašęs fikciniame dienoraštyje, atsiskleidžia daugybė tuomečio miesto aspektų ir žydų kasdienybės realijų. Istorija jungia tikrus istorinius faktus, todėl pasakojimas sužimba pačiomis patraukliausiomis spalvomis! Juk per dieną gali tiek visko nutikti darbe fotografo ateljė, pietaujant valgykloje, futbolo varžybose ir pakvietus merginą į pasimatymą kino teatre.
Tarpukario Kaunas tapo tikru žydų kultūros centru. Šiame mieste veikė nuolatinis Žydų teatras, todėl lankytojai parodoje gali pamatyti afišas iš šio teatro trupės spektaklių Kaune. Taip pat iki Lietuvos okupacijos 1940 m. buvo sukurta žydų grožinės literatūros, dailės ir muzikos kūrinių, žydų kalbomis buvo leidžiamos knygos, jidiš kalba ėjo net 331 periodinis leidinys, hebrajų kalba – 233 leidiniai. Parodoje apžvelgtas ir kasdienis gyvenimas, susijęs su pramone, reklama, sportu, teatru, kinu, literatūra... Žydai tarpukariu kontroliavo apie 77 proc. visos Lietuvos prekybos, todėl parodoje pamatysime ir unikalius šią sritį atspindinčius vaizdus. Ypač svarbu paminėti fotografijas iš 7-osios Lietuvos žemės ūkio ir pramonės parodos, kuri įvyko 1928 m. Kaune.
Žvilgsnį tikrai patrauks plakatai ir nuotraukos iš futbolo rungtynių, vykusių „Makabi“ žydų sporto organizacijos futbolo stadione, kuriame virte virė neįtikėtinos aistros.
Žinoma, nuotraukos ir dokumentai niekada neatstos tikrojo pojūčio, kurį gali suteikti autentiški to laikotarpio daiktai. Džiaugiamės galėdami pristatyti ir žydams priklausiusių fabrikų produkciją, pavyzdžiui, muilus iš „Florance“ fabriko arba kelias dėžutes iš „Tilkos“ šokolado fabriko.
Tie, kurie moka jidiš kalbą, parodoje atras ką paskaityti. „Liaudies laikraštis“ (Folksblat), kuris ėjo 1929–1940 m. Kaune, tikrai nustebins savo jau nebeaktualiomis, bet tokiomis įdomiomis naujienomis!

Rengiant parodą bendradarbiauta su Lietuvos centriniu valstybės archyvu, Kauno regioniniu valstybės archyvu, Kauno miesto muziejumi, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejumi, Lietuvos liaudies buities muziejumi.
Parodos kuratorius – Jindrich Čeladin, dailininkė – Inga Zamulskienė, tekstą sukūrė – Audronė Meškauskaitė.

Paroda veiks iki gruodžio 31 d.

Kviečiame apsilankyti!