Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
22
spalio
2020

„MANO VAIKYSTĖS LIETUVA“

Nuo šių metų gegužės 16 d. Maironio lietuvių literatūros muziejuje galerija „Aukso pjūvis“ pristato menininkės iš Berlyno Aldonos Gustas tapybos darbų parodą „Mano vaikystės Lietuva“ („Das Litauen Meiner Kindheit“).
Aldona Gustas (g. 1932) – išeivijos rašytoja ir dailininkė, gyvenanti Berlyne. Vokietijoje pripažinta menininkė yra išleidusi keliolika lyrikos rinkinių, jos literatūrinė kūryba verčiama į užsienio kalbas, gausiai publikuojama antologijose. Kaip dailininkė A. Gustas aktyviai dalyvavo personalinėse bei grupinėse parodose Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Belgijoje, JAV ir Lietuvoje. 1972 m. kartu su bendraminčiais įkūrė garsią Berlyno dailininkų-poetų (Berliner Malerpoeten) grupę. Už nuopelnus apdovanota Rahel Varnhagenvon  Ense medaliu, Vokietijos Federacinės Respublikos kryžiumi, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu.
A. Gustas gimė Karceviškių kaime ir čia praleido pirmuosius savo vaikystės metus; vėliau su šeima gyveno Vilniuje. Rusijai okupavus Lietuvą tėvas buvo ištremtas į Sibirą, o mergaitė kartu su motina pasitraukė į Vokietiją. A. Gustaitei tuomet tebuvo devyneri. Ankstyvieji vaikystės įspūdžiai ir išgyvenimai, lietuvių folkloras ir gimtojo krašto gamtovaizdis moters gyvenime paliko ryškų įspaudą. Su Lietuva yra siejamos A. Gustas kūrybos ištakos. 1975 m. Vokietijoje buvo išleistas vienuoliktas menininkės poezijos rinkinys „Oro narvai: mano vaikystės Lietuva“ („Luftkäfige: Eine Litauische Kindheit“). Parodoje eksponuojamas piešinių ciklas yra tarsi šios poezijos temos, dažnai pasikartojančios visoje literatūrinėje menininkės kūryboje, vizualinis perteikimas. Ciklą sudaro tapybos darbai, sukurti 1974–1990 m. Pagrindinis kūrinių objektas yra pati menininkė – mergaitė šviesiais plaukais. Jos naivaus, vaikiško ir kartu bundančio pasaulio atspindys yra supanti aplinka – kartais sentimentalūs lietuviški gamtos vaizdai (Žąsų mergaitė, 1982), kartais pasakiškos fantazijos (Gulbių medis, 1974; Svajonių scena I, III, 1977), o kartais – tiesioginiai bundančio erotizmo vaizdiniai (Sapnuose, 1984; Mylimieji I, 1986). Erotinis leitmotyvas ryškus visoje A. Gustas kūryboje. Pasak Audrones B. Willeke, analizavusios menininkės poeziją, vienur jis yra žaismingas ir įmantrus, užmaskuotas fantastiniuose debesų, gulbių, augalų, paukščių, žuvų motyvuose, kitur – išreikštas tiesiogine, lakoniška maniera. Ši mintis taikliai apibūdina ir menininkės tapybą.
Lietuvos visuomenei A. Gustas iki šiol buvo daugiau žinoma kaip rašytoja, į lietuvių kalbą išversti jos poezijos rinkiniai „Briedžiai mano broliai“ (1983), „Simbiozės moterys“ (1993), „Eilėraščiai. Proza. Piešiniai“ (1994), „Dabar. Eilėraščiai ir piešiniai“ (1998). 2015 metais Kaune pradėtas rengti menininkės parodų ciklas, plačiau supažindinantis su dailės kūriniais. „Aukso pjūvio“ galerijoje surengta paroda „Mano vaikystės Lietuva“ yra antroji. Pirmoji piešinių paroda „Esu gamtos dalis...“, parengta 2014 m. Berlyne vykusios parodos „Moterys su burnomis“ („Mundfrauen“) pagrindu, vyko Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Rudenį atidaryta ir trečioji menininkės kūrybos paroda Nacionaliniame Kauno dramos teatre (parodą surengė „Aukso pjūvis“). 2015 m. gruodžio mėnesį, bendradarbiaujant su galerija „Aukso pjūvis“, Aldonos Gustas tapybos paroda „Mano vaikystės Lietuva“ buvo surengta Berlyno šv. Jadvygos kalno ligoninėje Vokietijoje.
Paroda veiks iki birželio 5 d.
Maloniai kviečiame!

Parengė dr.  Aušra Vasiliauskienė

Visa galerija
Atgal