Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
26
sausio
2021

LEONARDO GUTAUSKO PIEŠINIŲ PARODA

Tapytojas, surengęs daugiau nei dvidešimt personalinių parodų, dalyvavęs tarptautinėse knygų iliustracijų parodose Italijoje (Sarmede 1990–1998 m.), Prancūzijoje (Georges Pompidou centre Paryžiuje 1992 m.), Ispanijoje (Sevilijos „Yanduri Palace“ 1994 m.), Portugalijoje (Lisabonos „Foz Palace“ 1995 m.). 
Prozininkas ir poetas, rašantis suaugusiems ir patiems mažiausiems, iliustruojantis savo sukurtas pasakų knygas, kuriantis tekstus muzikai. Išleisti šeši romanai, devynios poezijos knygos, apie dvidešimt iliustruotų knygų vaikams, tekstai Osvaldo Balakausko, Teisučio Makačino, Antano Rekašiaus muzikos kūriniams. Be abejo, tai – apie dailininką ir rašytoją Leonardą Gutauską.
Nuostabus jo pasakų pasaulis – pilnas keistų ir paprastų, puikiai pažįstamų ir neregėtų augalų, gyvūnų, žuvų, vabzdžių... Knygelėse vaikams išradingai dera žodžio magija, spalvos ir vaizdai.
 O eilėraščiai – labai tapybiški ir gamtiški, labai realistiški ir kupini rafinuočiausių metaforų.
Bene labiausiai čia tiktų cituoti žurnalisto ir fotografijos meistro Romualdo Rakausko pastebėjimus: „Leonardas Gutauskas gali nutapyti medį, lauką, upę. Bet nenutapysi upės judėjimo, vėjo, to, ką sukelia tie vaizdiniai, ką pažadina. O literatūra gali išreikšti, ko nepasako vaizdas. Tai ne septynios spalvos, kurias maišai, maišai, maišai, maišai, maišai, o šimtai tūkstančių žodžių, kur kiekvienas turi ne vieną prasmę. Įsivaizduokite, kokios galimybės išreikšti ir savo sielą, ir pajautas, ir jausmus, ir atmintį...“
Ši parodėlė – didelės ir įvairiapusės Leonardo Gutausko kūrybos fragmentas. Keliolika eilėraščių ir keliolika piešinių bei jo paties sukurtų vaikiškų knygelių iliustracijų („Kur nakvoja vėjas“, „Sidabro žuvys“, „Sakmės apie bičių darbus“ ir kt.). Tereikia trumpai stabtelėti, pasižiūrėti ir paskaityti, patylėti ir įsijausti...

Parengė Šiuolaikinės literatūros skyriaus vedėja Virginija Markauskienė

Visa galerija
Atgal