Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
26
sausio
2021

„AŠ DAR KARTĄ GRĮŽTU“

Maironio lietuvių literatūros muziejuje atidaryta paroda „Aš dar kartą grįžtu“, skirta rašytojo ir diplomato Igno Šeiniaus (tikroji pavardė Jurkūnas) 125-osioms gimimo metinėms paminėti. Parodoje eksponuojamos lietuvių, švedų ir anglų kalbomis išleistos I. Šeiniaus knygos: „Kuprelis“ (1913 m.), „Vasaros vaišės“ (1914 m.), „Siegfried Immerselbe atsijaunina“ (1934 m.), „Raudonasis tvanas“ (1940 m.) ir kt. Laiškai, nuotraukos, dokumentai atskleidžia rašytojo santykį su lietuviškąja ir skandinaviškąja kultūra.
1920 m. I. Šeinius buvo Lietuvos atstovas Kopenhagoje, 1921 m. – Lietuvos pasiuntinys Helsinkyje, o 1923–1926 m. pasiuntinys Skandinavijos kraštams su rezidencija Stokholme. 1940 m. rašytojas visam laikui pasitraukė į Švediją, kur švedų kalba parašė memuarinės prozos apie sovietų okupuotą Lietuvą. Ir asmeninis rašytojo gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su Švedija: vedė švedaitę Gertrudą Sydof, užaugino sūnų Irvį, teisininką, poetą, žurnalistą..
I. Šeiniaus kūrybos palikimu, neskelbtų rankraščių leidyba bei vertimais į kitas kalbas po rašytojo mirties rūpinosi žmona Gertruda. I. Šeinius mirė 1959 m. Stokholme. Žmonos rūpestį liudija parodoje eksponuojami laiškai, rašyti leidėjui Stepui Zobarskui į JAV. 1963 m. gegužės 22 d. laiške, siųstame iš Brommos, rašo: „Nuoširdžiai dėkoju Tamstai už malonų laišką prašant sutikimo išleisti angliškai mano a a vyro apysaką „Sunkiausia Assad Pašos užduotis“. Man labai džiugu, kad Tamsta vertinate mano a a vyro kūrybą ir mėginate ją paskleisti angliškai skaitančioje visuomenėje. Mielai sutinku leisti išleisti minėtą mano a a vyro apysaką Tamstos pasiūlytomis sąlygomis. Su didžia pagarba ir nuoširdžiausias linkėjimais Tamstai G. Sceynius.“ Kituose laiškuose tariamasi dėl fantastinio romano „Siegfried Immerselbe atsijaunina“ vertimo ir leidybos.
Parodos „Aš dar kartą grįžtu“ kuratorė – muziejininkė Nijolė Raižytė, dailininkė – Inga Zamulskienė.
Paroda veiks iki š. m. gegužės 30 d. Kviečiame apsilankyti!


Taip pat siūlome apžiūrėti Ignui Šeiniui skirtą virtualią parodą >>

Parengė Senosios literatūros skyriaus muziejininkė Nijolė Raižytė

Visa galerija
Atgal