Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
18
sausio
2021

„GIMTOJI KALBA: IŠLAIKYTI, GRAŽINTI, SKLEISTI...“

Maironio lietuvių literatūros muziejus kartu su LMA dalyvauja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos organizuojamame Lietuvių kalbos dienų minėjime bei kviečia lankytojus į parodą „Gimtoji kalba: išlaikyti, gražinti, skleisti...“ Parodoje pristatomos ne tik seniausios ir svarbiausios knygos, susijusios su mūsų raštijos, grožinės literatūros pradžia, bet ir įdomūs eksponatai iš muziejaus fondų: leidiniai, asmeniniai daiktai iš kalbininkų Jono Jablonskio, Kazimiero Būgos rinkinių, eksponuojami Prano Skardžiaus, Antano Salio ir kitų mokslininkų tyrinėjimai, parodomos kalbos puoselėjimo išeivijoje – Vokietijoje ir JAV – formos, taip pat – pateikiami rankraščiai kūrėjų, rašiusių apie gimtąją kalbą. Atėjusieji pamatys įvairių laikotarpių originalias lietuvių kalbos gramatikas, vadovėlius, žodynus, iš fotografijų turės galimybę pažinti rašytojus, kurie mokė lietuvių kalbos, redagavo leidinius, taip pat skyrė kalbai daug gražių žodžių savo eilėse.

Ypač įdomūs eksponatai parodoje – pirmojo išlikusio lietuvių kalbos žodyno autoriaus K. Sirvydo „Trijų kalbų žodyno“ penktasis leidimas (1713 m.), konvoliutas – viena seniausių muziejuje saugomų knygų lietuvių kalba: A. Šimelpenigio giesmynas ,,Apie Kristaus užgimimą“ ir D. Kleino ,,Naujos labai privalingos ir dūšioms naudingos maldų knygelės“ (Karaliaučius, 1776 m.), asmeniniai J. Jablonskio ir K. Būgos daiktai, P. Višinskio sudarytas „Elementorius“ vaikams, žaismingi Bern. Brazdžionio kūrybiniai rankraščiai ir kita.

 

2017 vasario 14 d. Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė dalyvavo Spaudos konferencijoje, skirtoje Lietuvių kalbos dienoms ir kaip Lietuvos muziejų asociacijos valdybos narė pristatė Lietuvos muziejų parodas ir renginius, skirtus kalbai, kalbininkams, įvykiams.

Paroda veiks nuo 2017 m. vasario 17 d. iki gegužės 1 d. Parodoje galima užsisakyti ir edukacinę programą moksleiviams – daugiau apie ją skaitykite čia>>
 
Laukiame Jūsų!
Visa galerija
Atgal