Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
25
sausio
2021

„EGLEI ŽALČIŲ KARALIENEI – 80“

O pačiam vidury,
Užsiskleidus skara,
Aš – Eglelė niūri –
Seno žvejo dukra.
 
Ir vienodai tamsi
Vasarėlė žiema –
Mėlynam liūdesy
Rymosiu laukdama.
 
Man prie šono linguos
Čia sūnai milžinai – –
Priešais jūra banguos
Amžinai, amžinai – – –
 
S. Nėries memorialinis muziejus nuo kovo 12 d. kviečia į parodą, skirtą Salomėjos Nėries „Eglei žalčių karalienei“. Šiais metais sukanka 80 metų, kai pasirodė pirmasis poemos leidimas. Eiliuota pasaka iš karto sulaukė visuomenės pripažinimo, ne kartą buvo leidžiama iš naujo. Poema savo aktualumo nepraranda ir šiandien, yra skaitoma, pagal ją kuriami spektakliai, ji tapo ne vieno meno kūrinio įkvėpimu.
 
Anot literatūrologės Viktorijos Daujotytės, „Eglė žalčių karalienė“ ypatinga tuo, kad poema atskleidžia ir pačios S. Nėries dvasinę būseną bei likimo nuojautą. Kūrinyje atsispindi dramatiškas moters likimas: „namų kūrimas, namų praradimas, išdavystės siaubas, savųjų netekimas“. Tai –visuotinės temos, kurios nepraranda savo svarbos, temos, kurios palietė ir poetės gyvenimą. „Eglė žalčių karalienė“ buvo aktuali 1940-aisiais, yra aktuali ir šiandien, kai susiduriame su didele emigracija, savo krašto ilgesiu, tapatumo paieškomis.
 
Parodoje pamatysite S. Nėries poemos „Eglė žalčių karalienė“ skirtingų metų leidimus, 1968 m. Kauno valstybinio Lėlių teatro spektaklio „Eglė žalčių karalienė“ afišą, programas ir fotogafijas. Išvysite meno kūrinius, įkvėptus S. Nėries poemos: Albinos Makūnaitės paveikslus iš ciklo „Žalčio pasaka“, Nijolės Būreinės tapybos darbų ciklą „Eglė žalčių karalienė“, taip pat tekstilininkės Alfredos Marcinkienės kilimą „Eglė žalčių karalienė“. Galėsite pasiklausyti garsinės plokštelės, kurioje žinomi aktoriai skaito S. Nėries „Eglę žalčių karalienę“ (režisierius Justinas Bautrėnas), skambant kamerinio orkestro grupės atliekamai muzikai (dirigentas Stasys Domarkas, kompozitorė Kristina Vasiliauskaitė).
 
Parodoje išsamiai susipažinsite su vienu garsiausių S. Nėries kūriniu, kurį 80-mečio proga kviečiame ne tik skaityti, bet ir apmąstyti, pamatyti bei išgirsti!
 
Paroda veiks iki balandžio 12 d.

Visa galerija
Atgal