Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
27
sausio
2021

BALTAI PRAŽYDUSIAM

Taip pavadinta Maironio lietuvių literatūros muziejuje atidaryta ir pristatyta lankytojams edukacinė paroda, skirta Juozo Tumo-Vaižganto 150-oms gimimo metinėms. Šį rugsėjį visoje Lietuvoje minimas populiaraus ir žmonių mylimo kunigo, rašytojo jubiliejus.
Vaižgantas pagarsėjęs ne tik savo ryškiu talentu, visuomenine veikla, meile Lietuvai ir lietuviams, bet ir savo sielos skaistumu, baltais kaip pirmasis sniegas plaukais, ligi senatvės jaunatvišku veidu ir neišsenkančia energija. Tai tarsi patvirtina Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės atvirlaiškio žodžiai parašyti Juozapinių proga 1929 m.: „baltai pražydusiam“.
Paroda prasideda dailininkės Živilės Liugailaitės-Bielinienės 1988 m. pieštu paveikslu, kur Vaižgantas vaizduojamas dėvintis baltą drobės sutaną – toks buvo jo mėgiamas vasarinis liturginis rūbas. Atsiminimų apie kunigą ir rašytoją knygoje „Neužmirštamas Vaižgantas“ aktorė Teofilija Vaičiūnienė rašo, kad „kun. Tumas su ta  sutana būdavo tikras Linų dievaitis ir nuo jo būdavo sunku atitraukti akis“.
Paroda parengta teminiu principu: apie Vaižgantą rodomos retos nuotraukos, rankraščiai, asmeniniai jo daiktai pasakoja kaip apie rašytoją, kunigą, politiką, Lietuvos universiteto dėstytoją, visuomenės veikėją ir gerąjį dėdę, mylėjusį savo trijų seserų ir brolio Jono vaikus, daug jiems padėjusį. Devynis iš jų Vaižgantas išleido į mokslus, trys baigė aukštąsias mokyklas.
Parodą gražiai papildo įdomūs eksponatai ir pirmąkart rodomos senos fotografijos iš Vaižganto gyvenimo ir kūrybos tyrinėtojos profesorės Aldonos Vaitiekūnienės archyvo. Atėjusieji gali ne tik išbandyti edukacines veiklas, bet ir peržiūrėti filmą „Tumo kodeksas“ (2018, režisierius Eimantas Belickas, scenarijaus autorė Liudvika Pociūnienė).
Parodą apipavidalino dailininkė Inga Zamulskienė, fotografijos – Zenono Baltrušio.
Edukacinėje parodoje kviečiame apsilankyti iki spalio 12 d.

 
 
Parodos projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba 
Visa galerija
Atgal