Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
17
sausio
2021

2010–2013 M. RESTAURUOTI EKSPONATAI

2010–2013 m. buvo restauruoti-konservuoti 78 Maironio lietuvių literatūros muziejaus eksponatai (knygos, laiškai, rankraščiai, spaudiniai, dokumentai, nuotraukos, memorialiniai daiktai). Įgyvendinti trys LR kultūros ministerijos finansuoti restauravimo projektai: 2011 m. „Maironio parengtos knygos „Pavasario balsai“ maketo restauravimas (4000 Lt), 2012 m. „Maironio rinkinio eksponatų restauravimas“ (4000 Lt), 2013 m. „Maironio rinkinio memorialinių baldų restauravimas“ (10000 Lt),  – ir restauruoti 9 eksponatai. Kitus 69 eksponatus restauravo muziejaus darbuotojos:  aukščiausios kvalifikacinės kategorijos dokumentų restauratorė Dalia Veselauskienė ir pirmos kvalifikacinės kategorijos dokumentų restauratorė Aušra Vaitiekūnaitė .
2012 m. – Maironio metai – buvo ypač svarbūs Maironio lietuvių literatūros muziejui ir muziejininkai jiems ruošėsi: jau nuo 2010 m. atrenkant eksponatus restauravimui pirmenybė buvo teikiama Maironio rinkinio eksponatams.
2011 m. buvo baigtas restauruoti paties Maironio penktai laidai parengtas knygos „Pavasario balsai“ maketas. Ant ketvirtosios knygos laidos, išleistos 1913 m., Maironis parengė penktąją laidą, išleistą 1920 m. Knygoje įklijuoti 27 eilėraščių rankraščiai ir turinys, bei Maironio laiškas knygos leidėjui. Yra poemos „Mūsų vargai“, baladžių „Medvėgalio kalnas“ ir „Čičinskas“ rankraštiniai papildymai. Šis unikalus eksponatas į muziejaus fondus pateko 2009 m. Jo būklė buvo bloga: įrišimas iširęs, lapai įplyšę ir palaidi, popierius trapus, rašalas pablukęs ir išsiliejęs. Eksponatas buvo pradėtas restauruoti jau 2009 m.: atlikti tyrimai, dalių atskyrimas, 44 lapų restauravimas. Tačiau tais metais dėl lėšų stokos liko nerestauruoti 83 lapai ir knyga neįrišta.
2012 m. buvo pradėti restauruoti Maironio memorialiniame bute eksponuojami baldai. Muziejuje esantis Maironio memorialinis butas (aštuoni kambariai) apstatytas autentiškais, lietuvių literatūros klasikui priklausiusiais baldais, pagamintais pačioje XX a. pradžioje. Iš beveik aštuoniasdešimties baldų atrinkti šeši prasčiausios būklės: sofa, trys kėdės ir du laikrodžiai. Aukščiausios kvalifikacinės kategorijos meninių baldų restauratorius Paulius Steponavičius atkūrė sunykusias baldų detales (trijų kėdžių ratukus), sutvirtino minkštąsias dalis (sofos ir trijų kėdžių), restauravo pažeistas kietąsias baldų dalis. Taip pat konservavo du Maironio memorialinius laikrodžius: sutvirtino jų detalės, atkūrė dingusios dalis, atstatė jų veikimą.
 Maironio memorialinio buto šeimos valgomajame kabojęs sieninis laikrodis jau daug metų neveikė. 2012 m. pabaigoje laikrodis sugrįžo į muziejų po konservavimo darbų. Restauratorius pats pakabino jį valgomajame ir pasuko laikrodžio raktelį. Švytuoklė sujudėjo, dviems rodyklėms susitikus suskambėjo švarus ir skardus garsas... Tai buvo mažas stebuklas: laikrodis pradėjo naują gyvenimą.
2013 m. buvo tęsiamas Maironio memorialinių baldų restauravimas: P. Steponavičius restauravo raudono aksomo kušetę ir pasagos formos stalelį.
2010–2013 m. D. Veselauskienė ir A. Vaitiekūnaitė restauravo-konservavo atrinktas blogiausios būklės Maironio memorialinės bibliotekos knygas, senąsias (išleistas iki 1904 m.) knygas, spaudinius (natas), nuotraukas.

Parengė vyr. fondų saugotoja Reda Rėklytė

Visa galerija
Atgal