Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
25
sausio
2021

VYDŪNAS APIE MEILĘ

Kovo 22-oji – ne tik pavasario lygiadienis, sugrįžtančios šviesos diena, bet ir mūsų garsaus rašytojo ir filosofo, humanisto, saulėtos sielos žmogaus Vydūno gimtadienis. Šiemet – jau 148-asis. Lygiai prieš 88 metus Vydūnas Vaižganto namuose šventė savo 60-ąjį gimtadienį. Tą dieną Kauno universitete jam buvo suteiktas Garbės profesoriaus vardas, o jo bendraminčiai universiteto dėstytojai, ten dirbo ir Vaižgantas, sumanė pagerbti Vydūną – surengti jam kuklią vakarienę Juozo Tumo-Vaižganto namuose Aleksoto gatvėje. Kadangi Vydūnas buvo vegetaras ir labai išrankus maistui, todėl šventės valgiais rūpinosi vienintelė vakarienėje dalyvavusi moteris – Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Yra išlikusi nuotrauka, kurioje įamžinti garsūs to meto šviesuoliai, Kauno universiteto profesoriai, rašytojai, menininkai: Mykolas Biržiška, Aleksandras Dambrauskas-Jakštas, Vytautas Bičiūnas, Vincas Mykolaitis-Putinas, Mykolas Vaitkus, Faustas Kirša, Liudas Gira ir Vincas Krėvė.
Šį kartą į Juozo Tumo-Vaižganto memorialinį butą-muziejų susirinko Vydūno draugijos nariai, savo veiklą paskyrę Vydūno idėjų sklaidai: draugijos Kauno skyriaus vadovas, gydytojas Juozas Šidiškis, etnologas Aleksandras Žarskus, Žolinčiaus Akademijos vadovė Danutė Kunčienė bei daugelis Vydūno talento gerbėjų. Juozas Šidiškis pristatė vieną iš Vydūno darbų – draugijos išleistą knygą „Tauresnio žmoniškumo patekėjimas“.
„Knygelė yra ypatinga tuo, kad galima ją paimti kaip kokį katekizmą… Ji yra į sielos gelmes prabylanti“, – apie šią nedidelės apimties, bet didelės išminties knygą yra pasakęs filosofas, literatūrologas, Mažosios Lietuvos kultūros tyrėjas, Vydūno kūrybos tyrinėtojas bei propaguotojas dr. Vaclovas Bagdonavičius.
Aleksandras Žarskus supažindino su savo parengta ir draugijos išleista knyga „Vydūnas apie meilę“. Jis sakė, kad „meilė panardina savyje, užplūsta visą žmogų, pripildo, veržiasi išorėn. Protas nepajėgia meilės suvaldyti. Meilė, kaip ir gimimas, mirtis ar Dievas, yra slėpinys.“
Aktorė Olita Dautartaitė paskaitė fragmentų iš šios knygos, kurie daugeliui tarsi atvėrė naują Vydūną, jo gražų ir tikrą supratimą apie meilę, nes jam buvo aišku, kad iš meilės kyla visa tai, kas yra pasaulyje. Nes meilė yra visa ko pradžia.

Parengė Juozo Tumo-Vaižganto memorialinio buto-muziejaus vedėjas Alfas Pakėnas

Visa galerija
Atgal