Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
27
sausio
2021

VIS DAUGIAU ŠVIESOS

Pavasario lygiadienio šventė Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos nariams reiškia dar vieną susitikimo progą. Miškų ir vandens kaimynystėje įsikūrusiuose poetės Salomėjos Nėries namuose, kaip reta kur, lengva pajusti besikeičiančių metų laikų kismą ir ypatingą grožį. Kovo 23 dieną
pavasarinė kūrybos šventė „Lygiadienio giesmė“ vėl sukvietė poezijos ir prozos kūrėjus bei mylėtojus skaityti savo kūrinių ir klausytis, ką sukūrė kiti. Nuo 1997 m. LNRS organizuojamas renginys, skaičiuojantis jau antrą dešimtį metų, šiais metais, deja, buvo paženklintas liūdesio ir netekties ženklu. Pirmą kartą jis vyko be ilgamečio LNRS valdybos pirmininko Vlado Burago, kuris šiųmečio lygiadienio jau nebesulaukė... Poetų bičiulis ir globėjas išėjo, tačiau poezija liko ir skambėjo taip, kaip kasmet ir jo vardan. Ne vieną poezijos posmą sąjungos nariai skyrė V. Buragui, o taip pat džiaugėsi neseniai išleista Vytauto Šiaudyčio sudaryta knyga „Gyvenimas atiduotas kitiems...“ Joje daug prisiminimų, nuotraukų, eilėraščių posmų, kurie liudija, kad pirmininkas vis dar tebėra kartu artimų žmonių atmintyje. Nepriklausomųjų rašytojų sąjungai toliau vadovauja jo idėjų bei darbų tęsėja Dalia Milukaitytė-Buragienė, taip pat išleidusi poezijos knygų, nuo seno aktyviai bendraujanti su sąjungos nariais.  
Kasmet į „Lygiadienio giesmę“ suvažiuoja daugybė poetų net iš atokių Lietuvos vietų, nes svarbu su visais pasimatyti, kurti ir palaikyti bendruomeniškumo dvasią. Kadangi skaitovų daug, teko save išreikšti vos vienu eilėraščiu, tačiau tie, kurie turėjo ir daugiau jiems svarbių kūrinių – buvo išklausyti.
LNRS rašytojai prisipažįsta, jog S. Nėries kūryba ir net poetės asmenybė, likimas yra labai svarbus jų įkvėpimo šaltinis. Jai skirtų posmų ne vienas poetas perskaitė ir šių metų renginyje. Lyrikos, net sentimentalumo intonacijos būdingos ne vieno jų kūrybai. Skaitant savos patirties kupinus eilėraščius ne vienas negalėjo sutramdyti jaudulio ir ašarų.
Kai visi šiai popietei skirti eilėraščiai buvo perskaityti, atėjo laikas paskelbti pirmąjį poeto Vlado Burago atminimo premijos laureatą už geriausią knygą. Anksčiau apdovanojimas atitekdavo už kūrybiškiausią eilėraštį, o dabar – už daug svaresnį darbą, kuris leidžia geriau įvertinti paskutinių metų kūrybą. Garbingiausias „Lygiadienio giesmės“ apdovanojimas šiais metais atiteko Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos valdybos pirmininkės pavaduotojui poetui Vytautui Šiaudyčiui. Jis dėkojo už suteiktą garbę ir palaikymą, o prizą žadėjo skirti Vlado Burago atminties įamžinimui.
Antroje renginio dalyje LNRS rašytojų tekstais sukurtas dainas atliko muzikos autorė Salomėja Ruzgienė.
Pabaigai – vienas vėliausių Vlado Burago eilėraščių, kurie, kaip prisipažino sąjungos nariai, įkvepia juos kurti toliau.
 
Mums dievas davė
Tėvų gimtinę
Ir šventą kalbą po ąžuolais.
Kodėl mes esame taip nusiminę? –
Ar liepos lietūs godot neleis?
 
Išnyksta dainos,
Senolių šnekos, Jau nebelieka bėrų žirgų!
Nuseko upė,
Dar pievom teka,
Ir aš per pievas liūdnas žengiu...
 
V. Buragas

 


Parengė S. Nėries memorialinio muziejaus muziejininkė Audronė Meškauskaitė

Visa galerija
Atgal