Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
20
sausio
2021

VELYKINIŲ KIAUŠINIŲ DEKORAVIMO DIRBTUVĖS

Maironio lietuvių literatūros muziejuje balandžio 5 dieną vyko velykinių kiaušinių dekoravimo dirbtuvės, į kurias buvo kviečiami Trečiojo Amžiaus Universiteto Literatūros fakulteto klausytojai bei plačioji visuomenė. Užsiėmimo metu tautodailininkė Eglė Vindašienė susirinkusiems pasakojo apie šv. Velykų papročius ir kiaušinių marginimo subtilybes.
Šv. Velykų laukimas prasideda nuo Verbų sekmadienio, todėl pirmiausia tautodailininkė Eglė Vindašienė pristatė Verbų sekmadienio papročius. „Tikroji verba liaudies papročiuose – puokštelė, suskinta iš gluosnio ir kadagio šakelių – tai anksti pavasarį prabundančių medžių ir krūmų bei amžinai žaliuojančių augalų šakelės. Tikėta, kad sprogstantys ir sužaliavę augalai turi magiškų galių, kad verba paliesti gyvuliai bus sveiki, o žmonės – laimingi ir gražūs“, - teigė tautodailininkė.
Eglė Vindašienė taip pat pristatė ir Didžiosios savaitės papročius, nes šiomis savaitės dienomis buvo draužiama dirbti įprastus buities darbus – negalima buvo austi, malti, skalbti, sėti. Kiekviena diena taip pat turėjo ir atskirus draudimus ar tradicijas, pavyzdžiui, Didįjį Ketvirtadienį žmonės švarinosi ir puošė savo namus, Didysis Penktadienis – atgailos, ramybės, tylos diena, Didįjį Šeštadienį baigiami dirbti visi sunkesni darbai, iš bažnyčios parnešama ugnis, šventintas vanduo, ruošiami velykiniai valgiai, marginami kiaušiniai, įrengiamos sūpuoklės.
„Rytą pabudę vaikai prie lovelės randa margučių. Juos atneša Velykų bobutė (Velykė) už tai, kad gerai elgdavosi ir klausydavo suaugusiųjų. Po pamaldų žmonės skuba namo atsigavėti po ilgai trukusio Gavėnios pasninko. Atsigavėjimas prasideda margučių valgymu. Kiekvienas šeimos narys ima po margutį ir susidaužęs su kitu valgo. Antrąją Velykų dieną paprastai būdavo visame kaime vienos sūpuoklės, prie kurių sueidavo suptis visas jaunimas, kartais ir vyresnieji“, - pasakojo tautodailininkė.
TAU klausytojos, po teorinės paskaitos dalies, žinias galėjo pritaikyti ir praktiškai:  mėgino kiaušinius vašku marginti pagal duotus raštų pavyzdžius. Svarbūs margučių simboliai – žalčiai, saulė, kosminis medis. Buvo patarta kiaušinius pirmiausia pašildyti rankose ir dailinti pradėti nuo kiaušinio viršaus. Tautodailininkė Eglė Vindašienė taip pat pasidalino ir viena gudrybe – tam, kad vaškas būtų spalvotas, reikia į jau ištirpusį natūralų vašką įdėti spalvotos vaškinės kreidelės drožlių. Velykiniai margučiai tikrai dailūs, kviečiame juos apžiūrėti virtualioje parodoje čia>>.

Parengė ekskursijų vadovė Sandra Butkutė,
nuotraukos Zenono Baltrušio

Visa galerija
Atgal