Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
26
sausio
2021

UŽGAVĖNIŲ ŠURMULYS RAŠYTOJO SODYBOJE

Vasario 13 dieną Juozo Grušo memorialinio muziejaus kieme vyko tradicinė Užgavėnių šventė, rengiama kartu su Kauno tautinės kultūros centru. Jos dalyviai – Žaliakalnio pradinių klasių mokinukai, jų mokytojos, tėveliai, šurmulio suvilioti muziejaus kaimynai. O šurmulio tą dieną netrūko, nes visi dalyviai su kaukėmis, šalia tradicinių velniukų, raganaičių ar čigonėlių kaukių puošėsi ir keistomis, iš filmukų ar vaikų fantazijos atkeliavusiomis personažų kaukėmis. Skambėjo tradicinės Užgavėnių dainos, visus dalyvius pasitiko oriai prie beržo stovinti Morė, krepšinio lenta pavirtęs Gavėnas. Kartu su šventės vedėja Kauno tautinės kultūros centro metodininke Z. Jakinevičiene vaikai prisiminė senuosius Užgavėnių papročius, kuriuose svarbiausia buvo žmonių ryšys su gamta. Smagu buvo klausytis Kanapinio ir Lašininio oracijų, stebėti jų grumtynes, visiems susikibus traukti virvę, padėti Kanapiniui pavasarį prišaukti. Visi šventės dalyviai žaidė senuosius, jų senolių žaistus Užgavėnių žaidimus, suko ratelius, dainuodami apie ožį ilgaragį, blizgančias vilko akis, diedo verdamą degutą, skanius blynus.
Tos šventės Morei galėjo pavydėti visos kitos Morės – į laužą ji keliavo visų glostoma, gražiai kalbinama kitais metais baltu sniegu vėl sugrįžti. Pasisekė ir Gavėnui, kurio niekas į vandenį nekišo, jam teko pabūti persirengėlių taiklumo rungtynių lenta ir keliauti su bulvių krepšeliu iki kitos žiemos. O kokia gi šventė be blynų? Prie rusenančio laužo, smagiai pabėgiojus – gardumėlis tie tradiciniai mieliniai, čirviniai, ruginiai, obuoliais, razinomis paskaninti, su meile mamų, tėvelių, močiučių anksti rytą iškepti blynai ir blyneliai, kurių visi ragavo, valgė, vieni kitus vaišindami, paragindami.
Šventė baigėsi, rengėjams palikęs laužo pelenus ir tradicinį rūpestį po kiekvieno, tradicinio ar netradicinio renginio – ar pajuto vaikai tos šventės prasmę, ar taps senolių papročiai jų savastimi...
 
 

Parengė muziejininkė Danutė Žilionienė

Visa galerija
Atgal