rugsėjo

TEATRO DIENOS DRAMATURGO MUZIEJUJE

Kaip ir kasmet, kovo pabaigoje rašytojo Juozo Grušo memorialiniame muziejuje Tarptautinės teatro dienos proga surengėme susitikimus su teatralais. Kovo 25-ąją su vaidinančiais ir teatru besidominčiais gimnazistais susitiko teatro, televizijos ir kino režisierius Vytautas Balsys, savo kūrybinio kelio pradžioje (1986) Kauno dramos teatre pastatęs garsiąją Grušo tragediją „Herkus Mantas“. „Grušas rašė  tais laikais, kai istorija buvo iškraipoma, o teatras buvo panašus į karaliaus juokdarį... Tačiau dramaturgas nenusikalto istorinei tiesai, nors neabejoju, kad jo kūrybinės  interpretacijos pareikalavo ne tik gilaus išmanymo, bet ir  didelių pastangų. Šiandien apie meną apskritai ir apie  teatrą kalbėti vis sudėtingiau, nes žmonija padarė milžinišką šuolį, technologijos atėjo į mūsų gyvenimą ir tapo tarsi namų apyvokos daiktai, tik išmanesni, tad dažnas susimąsto, ar verta lankyti parodą, žiūrėti spektaklį, pirkti knygą, jei viską gali rasti internete neišeidamas iš savo kambario...“
V. Balsys su jaunaisiais klausytojais dalijosi mintimis apie teatro ištakas ir šiandienos tendencijas, apie savo kūrybinio kelio pradžią, deginančią aistrą sukurti pirmąjį spektaklį, darbo teatre ir televizijoje patirtį. Siekiančiam rinktis aktoriaus kelią jaunimui režisierius atskleidė, kad „žmogus nėra laisvas – jis visada pasmerktas rinktis. Nei norai, nei žinios, nei troškimai, nei meilė nėra pastovūs. Žmogus nuolat alksta sielos maisto, todėl svarbu atrasti save mene – ar spektaklyje, ar knygoje, ar muzikoje... Ieškoti tikslo visada prasminga.“  V. Balsys pripažino, kad visi susiduriame su scenos baime, ne tik aktoriai, todėl žaisti teatrą, išmokti nagrinėti tekstą, suprasti pagrindinę mintį – prasminga kiekvienam.
Kovo 27-ąją, tikrąją teatro dieną, paskyrėme pavasariškoms improvizacijoms. Muziejuje buvo atidaryta fotografo Kęstučio Pleitos nuotraukų paroda „Aktorė“, kurioje pakvietėme susipažinti su muziejaus bičiulės, nuolatinės mūsų organizuojamų renginių dalyvės Kauno kamerinio teatro aktorės Kristinos Kazakevičiūtės nematoma gyvenimo puse, pažvelgti į netikėtais rakursais įprasmintą kūrybinę teatro laboratoriją. Aktorės portretai įamžinti jos jubiliejaus išvakarėse. Susirinkusiems teatro gerbėjams Kauno kamerinio teatro aktorės Kristina Kazakevičiūtė (sumanymo autorė ir režisierė), Edita Niciūtė ir džiazo muzikantas Giedrius Balbieris padovanojo išskirtinę meditacinę programą, kurioje skambėjusios išraiškingai perteiktos lietuvių poetų eilės ir unikali haiku poezija, fleitos, klarneto, saksofono ir egzotiškų pučiamųjų – bansuri ir okarinos improvizacijos paakino klausytojus  atsikvėpti, leistis į beribį vaizduotės pasaulį, sielos tuštumą užpildyti aplink mus kasdien atsiveriančiomis grožio apraiškomis –  gamtos, buities, būties...

Vakarą sušildė renginyje apsilankiusių poetų Eglės Perednytės ir Vlado Vaitkevičiaus ekspromtai. Eglės eiles poetinėje-muzikinėje kompozicijoje interpretavo ir aktorė Kristina.

Neiškirskit manęs
iš eglynų senų,