Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
25
sausio
2021

TARP ŽMOGAUS IR MEDŽIO

B. ir V. Sruogų namai turtingi baldų, sukurtų modernaus dizainerio, interjero specialisto, baldų ir papuošalų kūrėjo, pedagogo Jono Prapuolenio rankomis. Įsigyti jau prieškaryje išgarsėjusio menininko baldus buvo prestižas – pats prezidentas Antanas Smetona užsakė juos savo dukroms. Kovo 22 d. muziejuje vykusiame renginyje „Laikinosios sostinės modernusis interjeras: B. ir V. Sruogų baldų istorijos“ svečiavęsis kūrėjo sūnus Bangutis Prapuolenis, Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Dailės kūrinių konservavimo ir restauravimo studijų programos koordinatorius ir restauratorius, pasakojo apie tėvo gyvenimą, kūrybos ypatumus, demonstravo jo sukurtų baldų nuotraukas.
Polinkį menui, pasak lektoriaus, J. Prapuolenis paveldėjo iš tėvų (tėvas buvo kaimo stalius, mama – audėja). Iki 1924 m. vertėsi durų, langų gamyba. Įstojęs į Kauno meno mokyklą, pradėjo kurti baldus ir gauti rimtų užsakymų. Menininkas neieškojo prabangių medžiagų – savo darbams naudojo tik lietuvišką medieną – pušį, klevą, vinkšną, kuri jo rankose suskambėdavo. Kitų kraštų medieną, vaismedžius naudodavo puošybai. Medieną ruošdavo pats, pats pasigamindavo ir priemones – oblius, pjūklus, stakles. Dirbdavo be poilsio, kartais iki šešių ryto. Jo darbai tvirti, ilgaamžiai ir kokybiški, pasižymintys lietuvių liaudies meno tradicijomis. Iš viso J. Prapuolenis yra sukūręs gerokai daugiau nei100 baldų komplektų. 1930 m. Kaune vykusioje Žemės ūkio ir pramonės parodoje už baldų komplektą ir dailiuosius medžio darbus apdovanotas aukso medaliu. 1937 m. parodoje Paryžiuje apdovanotas aukso medaliu už svetainės baldų komplektą. 1938 m. Tarptautinėje amatų parodoje Berlyne už valgomojo baldų komplektą – specialiu Amato medaliu ir diplomu.
B. ir V. Sruogų namų svetainę puošia  J. Prapuolenio sukurtas valgomojo baldų komplektas (stalas, kėdės, indauja), B. Sruogos kabinete – šachmatų stalelis su dviem krėslais bei dekoratyvinis staliukas.

 

Parengė B. ir V. Sruogų namų-muziejaus vedėja B. Glaznerienė.
Nuotraukos iš MLLM archyvo.

Visa galerija
Atgal